Již 29.11. se uskuteční 38. Slavnostní vyhlášení ankety Jachtař roku pořádaný Českým svazem jachtingu. Mezi soutěžní kategorie se letos mimořádně dostane i Cena pro Osobnost kitingu 2024. Stalo se tak díky tomu, že se kiting stal jedním ze sportů, které se staly součástí Letních olympijských her v Paříži.
Mezi hodnotiteli jsou zástupce ČSJ, magazínu KITElife, spolumajitelka kiteškoly, distributor jedné z kite značek v Česku, pořadatel tradiční kitové akce nebo provozovatel zřejmě prvního kite média a významný hybatel komunity v Česku. Cílem není zvolit nejlepšího sportovce z řad kitingu. Smyslem ceny je ocenit toho, kdo letos udělal nejvíce pro to, kde kiting je. A není v tuto chvíli důležité, zda jde o vrcholového sportovce, kite-influencera s dosahem na sociálních sítích, provozovatele kiteškoly, který přivedl do komunity množství kiterů nebo výrobce vybavení, díky kterému se nemusíme v zahraničí stydět za svou vlajku.
Následující výčet osobností není těmi, z nichž je vybíráno nebo dokonce z nich vzejde vítěz. Vítězem se může stát kdokoli. Jedná se jen o vodítko pro hodnotitele a pro veřejnost ukázka, že se česká kitová komunita nemá za co stydět. “Jsme rádi, že jsme mohli přivítat do rodiny sportů v rámci Českého svazu jachtingu. Věříme, že to, co tu děláme, je inspirujícím počinem pro mnoho mladých sportovců,” dodává Štěpán Novotný, předseda Sportovního úseku ČSJ.
Ohlédnutí za celkovou akcí nejen díky kiterské ceně bude zdokumentováno kamerami České televize a odvysíláno do týdne po akci. Cenu bude předávat generální ředitel společnosti ATALIAN Česká republika a sám vášnivý kiter Daniel Digoň. “Jsem rád, že mám tu čest předat Cenu kitové osobnosti roku. Jsem přesvědčen, a mluvím z vlastní zkušenosti, že jak odvaha postavit se živlům jako je voda nebo vítr, tak i pokora vůči nim, tvoří ryzí charakter každého z nás,” dodáva Daniel Digoň.
Vojtěch Koška
Pravděpodobně kiter s největší pravděpodobností kvalifikovat se letos na OH v Paříži. Ačkoli se prakticky neúčastní srovnávání v rámci v Česku pořádaných závodů, existuje předpoklad, že se jedná o nejrychlejšího českého závodníka ve vrcholné kategorii Hydrofoil race. Jedná se o člena OLYMP CSMV a podporovného reprezentanta ČSJ. Bude se soustředit na kampaň pro OH 2028 v Los Angeles. Přechodně bydlí, trénuje a studuje na Tenerife.
Dominika Braunová
Jedna z nejmladších závodnic na vrcholové úrovni, která má díky postupnému získávání zkušeností to nejlepší před sebou. Nejlepším sportovním výsledkem Dominiky je desáté místo z letošního Mistrovství Evropy své věkové kategorie na Sardinii. Mimo trénování letos odmaturovala, připravuje se na studium na vysoké škole a je kite instruktorem na Sicílii.
Monika Žižlavská
V civilním životě lékařka, která v závodním kitingu dlouhodobě vykazuje kontinuelní snahu nahlédnou do světové špičky v Hydrofoil race kitingu. I přes relativně pozdější start kitingu se jí podařily skvelé výsledky na mnoha světových akcích. Oceňujeme i schopnost přesahu mimo kitovou bublinu. Se svým partnerem Lukášem jsou propagátory kitingu díky svému kanálu MonikaaLukasOnTheRoad. Velice inspirativní je Moničina schopnost jít si za svým snem a vše vsadit na jednu kartu.
Jindřich Houštěk
Piškot. Nevíme sice, kde ke své přezdívce přišel, ale jedná se o talentovaného ridera, který se neztratí ve světové konkurenci, nicméně doposud byl vnímán jako mužská dvojka za Vojtou Koškou. Věříme, že se to může změnit, k čemuž mu může pomoci jeho věk a chuť si zasoutěžit v jakýchkoli podmínkách. I díky tomu je jedním ze závodníků, které je možné potkat na českých vodách, snězích i landech. I z tohoto pohledu může být významnou inspirací pro další mladé ridery.
Kateřina Šalandová
Psycholožka, motivátorka, která si sama prošla naprostým burn-outem po neúspěšné kvalifikaci na OH v Paříži. Dokázala se vrátit střbrem z MS Hydrofoil Big Air v Brazílii Mezi českými kitery je díky své neotřelé komunikaci poněkud zjevením, nicméně má veliký přesah do zahraničí a v Česku mimo kiterskou komunitu. Velice často překvapí nečekanými výstupy v mainstreamových médiích.
Paula Novotná
Pravděpodobně jeden kiter s nějvětším zásahem na sociálních sítích, ale také velice polarizující osobnost. Poslední dobou více aktivní v rámci Wing-foilu. Ačkoli se v hodnoceném období praticky neúčastnila kitých závodů, její dosah stále může způsobit popularizaci celého odvětví a motivovat mladé k tomuto sportu.
Lukáš Vogeltanz
Jelikož česká kite scéna není co se týče práce s mládeží zastřešena žádnou svazovou nebo jinou aktivitou, lze se domnívat, že budoucí talenti se objeví spíše v rodinách existujících kiterů. Z tohoto důvodu je důležité, že jsou zde kvalitní kiteškoly, které svou práci dělají kontinuelně kvalitně, protože čím více nadšených kitujících rodin, tím více jejich kitujících potomků. U tohoto bývalého profi ridera si ceníme jeho vsazení do kitecentra v Egyptě. I úroveň propagace jeho školy dělá z kitingu atraktivní sportovní disciplínu.
Martin Lafek
Jeden z pamětníků začátků kitingu v Česku. Ačkoli je jeho styl práce poměrně neortodoxní, vrací se za ním mnoho jeho svěřenců a na jeho účtu je nejvíce v Česku zorganizovaných závodů jak na vodě, landu i sněhu. Hlavní devizou Martina je univerzálnost a všestrannost. Jeho klienti se v rámci jeho akcí dostávají do nejrozličtějších míst a lokací, často hraničících s expedicemi.
Martin Přibyl
Prozatím jediný držitel světového ocenění Instruktor měsíce. Kromě toho máme i osobní hodnocení mnoha kiterů, kteří si cení kvalit Martina jako empatického pohodáře, který provedl začátečnickým peklem hromadu budoucích kiterů. Coby instruktor si prošel mnoha evropskými i světovými lokacemi. Z českého pohledu je škoda, že poslední léta funguje v lokacích pro Čechy ne zcela typických.
Výrobci vybavení
Roudnický René Lehman a jeho RL Boards je významným výrobcem prken nejen pro český trh, ale zejména do zahraničí. Stejně jako Novoměstský Future jsou jedním z lídrů ve své oblasti a šiřiteli české pověsti do zahraničí. Ale to se týká i havířovské značky SP Boarding, která dodává pro většinu svtěových výrobců kitového vybavení. Stálicí, a přiznáváme i osobností, pro kterou máme zvláštní slabost, je Petr Šlapal a značka Pegas. Jeho přístup a přesvědčení, že nejen v Česku, ale i v centru Prahy lze vyrábět skvelé draky, je dnes již takovým malým zjevením. Obrovskou devizou těchto výrobců je s ohledem na výrobu v Česku možnost dosažitelnost vybavení světové úrovně i pro české kitery, což jednoznačně podporuje český kiting.
Sledujte nás