5. 5. 2023
7 minut čtení

Bianka Mičkenejrychlejší doktorandka na wingu

Trvalo mnoho pokusů, než se nám podařilo přesně napsat soutěž, v níž Češka Bianka Mičke letos v únoru získala double – Ice and snow sailing world championship – kategorie wing na bruslích a lyžích. No, jak byste to popsali pochopitělně? Zkrátka wing na ledu. A přestože to zní spíše jako drink v baru, jedná se v pořadatelském Estonsku prakticky o národní sport. A nejvtipnější na tom je, že ještě necelý měsíc před startem sháněla na facebooku: “Nějaké lyže na downhill, můžou být i starší”

Tématem tvé diplomky je Střevní mikrobiom a fekální markery metabolismu potkana během morfinového abstinenčního syndromu. Co to vlastně studuješ?

Aktuálně jsem na doktorském studiu Fyziologie živočichů na Přírodovědě Univerzity Karlovy. Mým cílem je věnovat se mikrobiomu, sama s ním mám vlastní praktické zkušenosti, o svůj mikrobiom se starám a od doby, co jsem se o něj začala hlouběji zajímat, prospívám lépe. Jsem fanoušek zdravého životního stylu včetně krátkodobých i delších půstů, což už by bylo samozřejmě na delší diskusi.

Je to ze všech možných stravovacích trendů to, pod co by ses podepsala?

Myslím, že je super naučit tělo na tukový metabolismus. Je to prakticky nevyčerpatelný zdroj energie. Na rozdíl od cukrů. Přesto stále často vidíme sportovce, jak do sebe během výkonu cpou cukry, tyčinky a gely, které tělo okamžite spotřebuje a dál nemá co pálit. Má vlastní zkušenost je z půlmaratonu, kdy i ke konci jsem stále měla dost energie zrychlit do cílové rovinky. Celkově jsem při lačnení mrštnější a bystřejší, což se hodí i u zkoušek nebo při práci. Snažím se poslouchat své tělo a jím jen tehdy, když mám hlad.

V únoru letošního roku ses stala mistryní světa v Ice and snow sailingu v kategorii wing. Jak se k tomu staví akademická sféra?

Jsou školy, které mimouniverzitní úspěchy oceňují. V mém případě Univerzita Karlova tak štědrá není, ví tom jen nejbližší okruh mých spolupracovníků. Jsem ráda, že mám možnost kombinovat svou činnost s tréninky a výjezdy do zahraničí. Nicméně z prvního prospěchového stipendia na magistru jsem si pořídila své první křídlo. Jinak samozřejmě vědecká činnost není, co se týče příjmu, žádná výhra, tím spíše v dnešní době.

Podle obsahu tvých sociálních sítí jsi spíše multisportovní osobnost než specialista. Proč z toho všeho právě wing?

Jevilo se to jako výzva. Během učení na zkoušky se vydržím soustředit vždy jen po kratší dobu. Pak začnu procházet youtube a podobně a narazila jsem na video z King of the wing, které mě inspirovalo. Pak už jsem se o to začala zajímat, shánět vybavení a připravovat se.

Jak se připravuje člověk na wing MS na ledu?

Moc ráda běhám. Je to jak součást mé přípravy, tak i odreagování. Účastnila jsem se mnoha běheckých závodů, OCR i triatlonů. Například jsem se i účastnila Mistrovství severských zemí v příbřežním veslování ve Švédsku. Nicméně jsem se nějakou dobu léčila s kotníkem, tak jsem právě běh vynechávala.


Bianka Mičke, 25 let

studentka Fyziologie živočichů na Přírodovědecké fakultě UK

dvojnásobná mistryně světa v Ice and snow sailingu 

ambasadorka Salomon, půlmaraton za 1:42:25

od 2023 teamriderka Kiteboarding.cz


Dalo by se říct, že jen díky tomuto zranění jsi nakonec získala titul ve wingu a ne třeba OCR?

Každá nová věc Tě někam nasměřuje.

Jsi typ závodníka, který se rozhodl zkusit takovouto, přiznejme si, divnodisciplínu s cílem si to prostě jen bez většího stresu zkusit nebo ten typ, který jede na každý závod vyhrát?

Já jsem spíše stresař. Nicméně i na tento závod jsem jela s celkem jasnou představou uspět, přestože papírově jsem tolik šancí neměla.


Právě tohle video způsobilo, že máme mistryni světa:


Co nakonec rozhodlo o tvém úspěchu – technika nebo výkon?

Ze začátku jde samozřejmě o techniku práce s wingem a schopnost číst vítr a podmínky. S přibývajícími kilometry se ale na závodnících začíná projevovat tělesná připravenost. Myslím si, že jsem v tomtom dobře silově připravená a i do budoucna by to mohla být moje silná stránka.

Řekněme, že jsi tam jako holka Česka nebyla úplně zapadajícím účastníkem, jak jsi splynula se závodem?

Bylo to dost na lokty. Kolem hromada chlapů, často i hodně starších, ale nikdo mě teda nikam nepouštěl. Nevím jestli proto, že jsem tam byla nová nebo holka, ale musela jsem se tam opravdu dost protlačovat.

Kolik Tě stála celá tahle sranda?

Startovné stálo něco přes 4tisíce korun a když posčítám ostatní náklady, tak si závodu cením na zhruba 20tisíc korun. A to mi ještě přátelé pomohli s vybavením, abych závod mohla vůbec absolvovat.

Po návratu z MS v Estonsku zpráva o tvém úspěchu proběhla mnoha médii. S trochou ironie by se dalo říct, že takovou publicitu nemají ani úspěchy sportovců v tradičnějších sportech, jak se to stalo?

Opět mi pomohlo pár přátel. A taky fakt, že se snažím zodpovědně plnit sociální sítě s očekáváním, že budu na očích a dobře dohledatelná. Pár novinářů se ozvalo, poskytla jsem nějaké rozhovory a něco z toho vyšlo. Musím ale říct, že právě díky tomu jsem se stala teamriderkou Kiteboarding.cz a už mám připravené dva nové Flysurfer wingy na tréninky a závody. Mám před sebou nějaká soustředění, tréninkovou podporu i vybavení.

Odbočka – víš z jaké země pochází Flysurfer?

Jasně, z Holandska. I proto si myslím, že by to mohlo být kvalitní vybavení. Dá se očekávat, že s tím budu třískat.

Znamená to tedy, že půjdeš i na vodu?

Rozhodně to chci zkusit. Zatím ale mám respekt z foilu. Když se něco stane, snažím se skákat co nejdále 🙂 Paradoxně cítím jistotu v ovládání wingu, ale ta voda je pro mě stále něco nového.

Letos se chystá pětidílná série Českého poháru ve wingfoilingu a MČR v Chorvatsku, zúčastníš se?

Pokud se na to budu cítit připravená, tak určitě.

Zkoušela jsi kite?

Nene, skutečně mám zatím zkušenosti jen wingem a skoro si myslím, že u něj zůstanu. Domnívám se, že ve vrcholovém sportu je budoucnost spíše v specialistech než univerzálech. A pokud chci s wingem úspět, zatím na sobě budu pracovat takto. Teda krom vědy, já musím ovládat disciplíny, jako je fyziologie, mikrobiologie, chemie, statistika, bioinformatika a i mnohem exotičtější ,jako je metabolomika a metagenomika. Pro vědu je ideální být univerzál ?

Tím jsi vlastně odpověděla na další otázku – zda vidíš u kitu a wingu něco společného nebo jde o dva různé sporty?

Myslím, že se skutečně budou lidé spíše specializovat. Navíc se domnívám, že začít na wingu je mnohem snažší a totéž platí i o realizovatelnosti wingu v Česku. A to nemluvím o tom, že je pro mě zajímavé si o odpoledne vzít longboard a jet si třeba zablbnout na plácek.

Na sociálních sítích jsem si všimnul, že jsi i ambasador značky Salomon. To souvisí s běháním?

Ano, vzniklo to vlastně velice jednoduše. Často se účastním různých závodů a i když jde o pouhé běhání, i s ním jsou spojené náklady na vybavení. Bundy, boty… Salomon nás oslovil před delší dobou a před mistrovstvím jsme jim napsali a oni nám technické vybavení do zimy také poskytli. 🙂

Mimochodem víš, který tvůj post na Instagramu je podle reakcí v poslední době nejúspěšnější?

Když se takhle ptáš, tak to asi nebude titul na ledě. Tak něco teď z Egypta v plavkách?

Post z vyhlášení akademického MČR v indoor veslování. Říkáš tedy, že stačí plnit socky a příležitost si Tě najde?

Jojo 🙂 Ale přidávání postů a komunikace na Instagramu je taky někdy věda, algoritmy se často mění a zaujmout širší publikum je někdy kumšt.

A každý post zakončit desítkama hashtagů..

Ideálně 🙂

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss