8. 7. 2024
2 minut čtení

Mistrovství světa Masters a závodníků do 21 let v italské Gizzerii: Skvělý výkon Vojtěcha Košky a konec jedné kapitoly pro Moniku Žižlavskou

Vojtěh Koška, Gizzeria 2024

Vojtěch Koška těsně za medailí

Vojtěch Koška, mladý český talent, zaznamenal vynikající výkon a probojoval se až do finále mistrovství Evropy do 21 let. Po celý závod se držel na medailových pozicích a poslední den dokonce vyhrál své semifinále. Ve finálové jízdě, kde soutěžili čtyři nejlepší závodníci, však skončil těsně za medailovými pozicemi.

„Finále bylo velmi náročné, foukal slabší vítr, vyhrát mohl kdokoliv z nás. Soupeři byli silní, navíc ten, co byl po základní části čtvrtý, vyhrál dvě finálové jízdy a posunul se tak na druhé místo. Na medaili mi chybělo trochu štěstí. Celkově jsem spokojen, podal jsem dobrý výkon, dal jsem do toho všechno,“ uvedl Vojtěch Koška, který svým výkonem ukázal, že je jedním z nejlepších mladých kiteboardistů v Evropě.

Vojtěch Koška

Koška také zmínil své olympijské ambice: „Za čtyři roky v Los Angeles budu bojovat o olympijské medaile.“ V italské Gizzerii startoval ještě druhý český reprezentant Jindřich Houštěk, který skončil na 40. místě z 59 účastníků. Mezi dívkami Česká republika tentokrát zastoupení neměla.

Monika Žižlavská ukončila svou vrcholovou kariéru

Monika Žižlavská, zkušená česká kiteboardistka, oznámila ukončení své vrcholové sportovní kariéry. I když se jí nepodařilo kvalifikovat na olympijské hry v Paříži, její výkon na Last Chance Regattě byl nejlepší mezi českými kiterkami.

„Ještě před dvěma lety jsem doufala, že bych se mohla ucházet o místo na LOH v Paříži, za poslední dva roky šla však úroveň kitefoilingu skokově nahoru a bohužel ve vrcholných světových soutěžích již není reálné zabodovat pro jezdce, který se tomuto sportu nevěnuje na full time. Nicméně jsem ráda, že jsem si celou olympijskou kvalifikací, i když neúspěšně, prošla až do konce a na Last Chance Regattě jako jediný nesponzorovaný a nepodporovaný sportovec dokázala zajet z českých kiterek nejlepší výkon, a tím tak pomyslně ukončit tuto svoji část vrcholové sportovní cesty,“ uvedla Monika Žižlavská.

Žižlavská dále vyjádřila naději, že její zkušenosti inspirují další generaci českých kiterů: „Do budoucna již neplánuji závodit na nejvyšších světových pohárech a regatách. Přesto doufám, že se v ČR najdou další odvážné dívky a moc ráda jim budu v jejich cestě nápomocná.“ Ačkoli Monika Žižlavská svou kariéru uzavírá, zůstala v Gizzerii, aby podpořila české juniory na mistrovství světa do 21 let. „Mne nyní čeká ještě týden volna a pak zpět hurá do práce. Zatím jsem však ještě zůstala zde v Gizzerii na pár dní, abych mohla sledovat, jak se bude dařit našim juniorům na MS do 21 let.”

Jdi naTop