26. 4. 2023
3 minut čtení

Nikdo z animátorů nevěděl, jak přirozeně znázornit pohyb na kitu

Zřejmě každý zná seriál Simpsonovi (The Simpsons, Fox TV 1989-2023). Mezi kiterstvem je populární zejména 16. díl 30. série s názvem Tíha lásky. Pokusili jsme se o jmenovaném dílu přinést více něž jen jeho výsek na YouTube, který by nám hned stáhli, ale zjistit o něm co nejvíce informací.

Seriál The Simpsons je známý tím, že se v něm objevuje široká škála různých témat, včetně sportů. V případě kitesurfingu bylo rozhodnuto vložit ho do jednoho dílu, protože jde o sport, který byl v té době stále poměrně nový a neznámý široké veřejnosti. Nicméně jsme objevili, že kite jako takový se neobjevuje jen v díle Tíha lásky. Oslovili jsme tiskovou mluvčí FOX TV, která byla tak vstřícná, že jsme měli možnost položit celé tři otázky. Irena Briganti pak naše zvídavé dotazy shrnula do jediného odstavce: “Seriál Simpsonovi je výkladní skříní našeho programu a snažíme se do něj projektovat mnoho z aktuálního dění. Téma kitesurfingu se v seriálu objevuje hned dvakrát. Ve dílu Tíha lásky, v němž naleznou díky kitesurfingu novou vlnu náklonnosti Marge a Homer, a pak také v dílu Tenhle život není pro Tebe, Lízo, kde si svou chvíli slávy užije Bart.”

Na základě zaslaných podkladů jsme zjistili, že sledovanost jen těchto dvou dílů zajistila celosvětovou reklamu kitingu ve výši 38 milionů zhlédnutí v rámci oficiálních kanálů, přičemž vydělaly v součtu přes 24 milionů dolarů za prodaná vysílací práva a podíl na prodaných DVD z dané série. “Největším problémem bylo zajistit věrohodnost prostředí a pohybu kitesurfera. Produkce za těmito účely oslovila profesionálního kitesurfera, maročana Soufine Hamainiho, jehož znalosti a schopnosti sloužili jako předloha pro animátory. Hamaini poskytl tvůrcům seriálu informace o kitesurfingu a pomohl jim s návrhem scény, která je vidět v dílu. Tvůrci se snažili být co nejvíce věrné skutečnému sportu a zahrnout do scény co nejvíce autentických prvků. Některé záběry kitesurfingu, které byly použity v epizodě, byly natočeny v reálném prostředí. Soufiane Hamaini, profesionální kitesurfer a kaskadér, který se podílel na této epizodě, uvádí, že natáčení bylo náročné na koordinaci kitera a kameramanů.”, doplňuje Irena Briganti. Vedle toho bartovy jesus walk a double back roll si musely vystačit s videopředlohou.

Ironií osudu je, že větší honorář než sám Soufine nebo aminátoři, kteří se na tvorbě podílejí, dostává umělec, který hlas dané postavě propůjčuje. Z veřejných informací se i tak ale jedná o zhruba 7.000 dolarů. Nicméně existuje mnoho umělců, sportovců a veřejně známých osobností, pro které je účinkování v seriálu nejviditelnějším okamžikem jejich kariér. A propos aktuální díl je věnován památce Luke Perryho AKA Dylana z Beverly Hills 90210, který si svou také střihnul svou epizodní roli v seriálu Simpsonovi.


“Nikdy jsem nezískal Nobelovu cenu, ale zahrál jsem si v Simpsonech…”

– Stephen Hawking –


Naneštěstí se nám na rozdíl od předlohy kitera i přes jistou podobnost v přístupu nepodařilo zjistit, jestli a případně kdo byl předlohou pro roli novozélandského instruktora Nigela. Je zajímavé, že i tvůrci seriálu považují instruktory za tak trochu svobodomyslná stvoření, kteří často přicházejí z periferních regionů a dovážejí si svou kulturu a přístupy: “Hoď sebou, Marge, stihneme silný ranní vítr, prospíme a odpoledne si k snídani opečeme ovci…”

Na otázku, jestli existuje výhled konce Simpsonů, zástupce FOX TV odpovídá: “Dokud bude trvat obchodní model FOX News TV a animačního studia Grazie Films a dokud nám vy diváci budete připravovat světa takový, který je nejlepší předlohou.” Nám nyní nezbývá, než si počkat, zda se dočkáme i další kiterské hymny – v aktuálním díle v překladu zaznívá Začni kite-surfing teď-nevadí tvůj střední věk-pojď se se mnou klouzat po vlnáááách…

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss