Felix Kersten (1898 – 1960) je známý jako masér a fyzioterapeut Heinricha Himmlera, druhého muže nacistického Německa, říšského vůdce SS a vládce nad koncentračními tábory. Předpoklad, že byl zarytým nacistou se ale nepotvrdil, neboť před jistou smrtí zachránil téměř 60 tisíc vězňů, což mu vyneslo na 9 nominací na Nobelovu cenu za mír. Nás však zajímá jiný hrdina!
Náš Felix (aby se to dále nepletlo) je mistrem světa a vítězem legendárního Redbull Ragnarok a jedna z nejznámějších osobností, která utváří svět kiteboardingu. Tento příběh se začal psát v roce 2011, kdy si koupil prvního draka a jeho talent se projevil už v roce 2012 na německém mistrovství, kde skončil třetí. Náš Felix je také ambasadorem značky Peter Lynn a zřejmě největším favoritem nadcházejícího Ragnaroku. Nicméně, zajímá vás, proč náš Felix nejezdí aktivně vodu nebo longdistance races?
Felixi, když se ohlédneme na výsledky závodů na sněhu za pár let zpátky, asi bychom Tě zařadili mezi největší specialisty na snowkite závody.
Díky, asi ano. Letos zima nic moc, více závodů se zruší než odjede, takže bych se vůbec nedivil, kdybych si dal letos Ragnarok a možná ještě jeden závod. Na Ragnaroku jsem byl za všech 6 svých účastí vždycky na bedně, navíc bych měl letos obhajovat. Nicméně závod je rok od roku složitější. U 120km a 350 startujících stačí jedno špatné rozhodnutí, chyba, pád, neodhadnutí podmínek a sen o výsledku se rozplyne v okamžiku.
Není 350 startujících z tohoto důvodu příliš a tudíž i možnou komplikací pro top závodníky?
Nehoda není náhoda a dobrý rider si musí umět poradit se všemi nástrahami – terén, vítr, viditelnost, vlastní schopnosti a výkonnost, ale i vliv ostatních závodníků. Pokud se neumím orientovat mezi ostatními, nejsem asi dobrý závodník. Všimněte si, že vítězové na Ragnaroku jsou rok za rokem skoro stále titéž lidé, bez ohledu na to kolik startovalo účastníků.
Fakticky se orientuješ pouze na sníh. Proč ne kitesurfing?
Není to můj šálek kávy a ani vidina olympijského závodu mě neláká.
A longdistance snowkite závody?
Upřímně, když to řeknu na rovinu, rád bych je klidně zkusil. Ale, když mám pak mokré věci… Ráno se do toho oblékat… Až tohle někdo vyřeší, tak to zkusím 🙂
Zkoušel jsi někdy SNK na prkně?
Ano, ale nevyhovuje mi pocit pevně spojených nohou. Lyže dělají leccos snazším a navíc je to kreativnější.
Považuješ se za profesionálního sportovce?
Nejsem si jistý, že jsou tady momentálně kiteři, kteří se uživí jako sportovci. Mě osobně sport peníze jen spotřebovává. Navíc jsem schopen trénovat tak maximálně o víkendech a více tréninku by ze mě stejně ani většího profíka neudělalo. Závodů je málo a prizemoney malé. Vedle toho musí kiteři často generovat velké množství výstupů nad rámec závodů pro své partnery.
Praktikuješ nějakou speciální přípravu nebo jen trénuješ na kitu?
Mimo kiting posiluji speciálními cviky vnitřní svalstvo a pak obecnou fyzičku. Čím lépe na tom člověk je, tím víc si kiting užije.
Nebyl pro Tebe hendikep začít kitování v 18 letech?
První závody a systematičtější přípravu jsem zažil od 20 let a jezdím, jak jezdím. Nicméně lyžovat jsem se naučil už ve 2 letech. Ale žádné lyžařské závody jsem ale zase neabsolvoval. Těžko říct, ideální by bylo něco mezi. Je ale fakt, že na vodě jsou ti mladí dravci neuvěřitelní. Ještě, že to nejezdím 🙂
Kolik Tě stojí sezóna?
Jenom cestování mě minulou sezónu stálo 5tis eur. Kdybych neměl partnery na vybavení, raději bych “ride the powder porno” (asi všichni rozumíme)
Je šance, že Tě někdy uvidíme na českých závodech?
Sezóna je krátká, pár termínů je jasných, mezitím se pokouším najít volné chvíle na freeride. No a vzhledem k tomu, že bydlím daleko od hor, do Švýcarska to mám 7 hodin, moc volných možností nezbývá. Je to dost kočovný život. Takový ale je kite life, že jo? 🙂
Sledujte nás