27. 11. 2023
2 minut čtení

Začíná doba čínské nadvlády i ve vrcholovém kitesurfingu?

Čínští Kitesurfisté Ovládli závod Formula Kite Asia & Oceania Championships v Šen-čenu. I přes vzdálené dějiště závodu stáli proti významné mezinárodní konkurenci a slavili triumf na domácích vodách. Tento vzrušující závodní den přinesl dva ohromující triumfy pro čínský tým.

Průběh závodu

V lehkém větru, klesajícím až na 6 uzlů, se Jingyue Chen vyrovnala s náročnými okamžiky ve finále žen a dovedla si odnést zlatou medaili před svou týmovou kolegyní Wan Li, která získala stříbro. Bronz putoval do rukou Polské Julií Damasiewicz.

Ve finále mužů se odehrávaly dramatické momenty, než se Qibin Huang z Číny nakonec v rozstřelu před Maxem Maederem, stávajícím světovým šampionem ze Singapuru, vyhoupl k vítězství. Bronz si odnesl Haoran Zhang z Číny před Martinem Dolencem z Chorvatska.

Větší lepší než menší

V úvodním závodě finále překvapil Max Maeder, Huang a Zhang změnou z největšího 23m draka na 15m. Přestože čekali na zesílení větru, nezaznamenali ho. Martin Dolenc, který zůstal s 23m, si v prvním kole vypracoval pohodlný náskok. V formátu Medal Series se jediné počítají vítězné závody, což vedlo k rychlé výměně na větší draky.

Po vyrovnání podmínek zvítězil Huang, což mu přineslo stejný počet výher jako Maederovi. Maederovo štěstí z předchozích dnů byla ale bylo vyrovnáno ve prospěch Huanga, když těsně před startem najel ve vodě na igelitový pytel a po vyřešení prekérní situace startoval do závodu znevýhodněn, což otevřelo dveře pro další souboje. Vítězstvím v třetí rozjížďce závod pro sebe rozhodl nakonec Huang. Jako velice gentlemanské a fair se jevil Maederův pozávodní komentář, “občas do závodění zasáhnou i vnější vlivy. Nestěžuju si, Huang vyhrál oprávněně.”

Pro Huanga bylo důležité psychologické vítězství porazit svého přítele a oblíbeného soupeře Maximiliana Maedera, který se tak často stává vítězem. “Je to úplné překvapení a naprostá čest vyhrát ve své vlasti,” řekl Huang. “A konečně porazit mého starého rivala.” Slovo ‘starý’ je relativní termín, vezmeme-li v úvahu, že Huang a Maeder sdílejí věk 17 let. Připomeňme si, že Max Maeder je světovým leaderem soutěže Kitefoil World Series 2023. Aktuálně má 600 bodů poté, co vyhrál oba dosavadní závody série. Kromě toho Huanga porazil i na všech dalších závodech, na kterých spolu startovali. Nutno dodat, že i tak Maeder všechny zmíněné souboje vyhrál a to i jako celkový vítěz závodu.

Je pravda, že v případě závodu v Šen-čenu se nejednalo o závod nejvyšší úrovně a tak to může evokovat dojem, že se nejedná o nic výjimečného, když závod v Číně ovládli čínští jezdci. Nicméně je třeba si uvědomit, že díky kalendáři zde tak jako tak startovala světová špička. Jestli se můžeme bavit o nějakém trendu a bude platit domněnka z nadpisu, se můžeme přesvědčit již tuto středu 29.11. na posledním závodě sériie KiteFoil World Series v čínském Zhuhai.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop