7. 8. 2023
6 minut čtení

TOP 7 kite spotů v Egyptě

Zlé jazyky tvrdí, že je mnoho kiterů, kteří nikdy nekitovali jinde, než v Egyptě. Egyptské Červené more patří už desetiletí mezi jednu z nejvyhledávanějších destinací na potápění na světě. Abysme ale mohli tento fenomén jednoznačně potvrdit, zajímali jsme se na úvod i o trochu statistiky.

Abychom zjistili více, oslovili jsme Letiště Václava Havla a dominantní leteckou společnosti v této relaci, společnost Smartwings, zda by nám neposkytli, kolika turistů a ideálně kiterů se dané dané destinace týkají. Bohužel místo atraktivních dat jsme dostali zajímavou kombinaci odpovědí. Tisková mluvčí společnosti Smartwings, paní Vladimíra Dufková nás odkázala na Letiště Václava Havla, protože sice vědí, kolik vypravují letů a přepraví cestujících, ale neví, kolik z nich je kiterů. Ale prý to bude vědět letiště Praha, které kitery musí odbavit. Mluvčí letiště, paní Klára Divíšková nám ale mezitím odpověděla, abychom se obrátili na společnost Smartwings, protože dané statistiky budou znát lépe. S polovtipnou průpovídkou jsme tedy vzali obě odpovědi a poslaly je najednou na oba adresáty zpět, zda by se přecejenom nebylo možné k nějakým statistikám dostat…

Nakonec jsme se prostřednictvím našeho kontaktu (kitera), zaměstnance Letiště Praha, k dílčím statistikám dostali. Vězte zkrátka, že jediným prokazatelným údajem je počet jednotek odbaveného kite vybavení. Nejsme bohužel schopni jednoznačně odlišit (tedy my ano, ale personál to nerozlišuje) kitebagy od jiných “waterbagů”, nicméně kvalifikovaným odhadem z Prahy za letošní rok od ledna do konce října 2023 odcestovalo do dvou egyptských destinací ca 1.200,- kiterů. S ohledem na to, že ne všichni letí z Prahy se můžeme s úspěšností bavit o půldruhého tisíce kitero-výletů ročně.

A propos po krátké výměně postojů s paní tiskovou mluvčí Letiště Václava Havla jsme dostali odpověď v duchu, “tak snad jsem vás pobavila a budete moci naší konverzací bavit kolegy v kuchyňce”. Měl jsem chuť zareagovat něčím ve smyslu, že my raději pracujeme z barů a hospod, ale raději jsem ji pozval na zkušenou na kite….

Ras Sudr

1 Ras Sudr je první destinací na riviéře Červeného moře, na kterou narazíte, když přejedete z pevninského Egypta na Sinajský poloostrov. Je to malý úsek pobřeží v Suezském zálivu a díky ideálním podmínkám na kitesurfing začíná nabírat na popularitě. Průměrná rychlost větru je 16 až 25 uzlů, v září, kdy je největrněji, dosahuje rychlost až 30 uzlů. Celkové podmínky jsou nejlepší od března do listopadu (takže v podstatě od jara do podzimu). Co se vody týče, najdete tu mělké laguny s hladkou vodou. Ras Sudr je stále dost nerozvinutý, ale najdete tu několik plážových hotelu, ve kterých se můžete ubytovat. Najdete tu vícero kite center, která mají i vlastní restaurace a plážové bary. Některé z oblíbených kite center jsou Soul, Matarma Bay, Kite Buzz a Fly.

Blue Lagoon

2 Dahab je malé bohémské město na Sinajském poloostrově a je vyhledávané pro skvělé podmínky na potápění a pro jeho přímořskou promenádu plnou místních restaurací a obchodů. Modrá laguna je krásný, ale odlehlý plážový kemp severně od Dahabu. Tvoří ji chatky na pláži bez elektřiny, takže se jedná o ideální místo na odpojení od technologického světa. To, co dělá Dahab skvělým místem na kitesurfing, je stálý vítr – jev Akabském zálivu, který funguje jako větrný trychtýř u pobřeží, dokud se neotevře do Červeného more. Modrá laguna je skvělá zejména pro kitesurfery, protože je rozlehlá, mělká s klidnou hladinou vody. Většina kite center v Dahabě zajišťuje přepravu vás i vašeho vybavení do Blue Lagoon nebo na jiné vzdálenější místo.

Ostrovy Červeného moře nedaleko Hurghady

3 Hurghada byla označená za jednu z 10 nejoblíbenějších destinací podle Trip Advisoru pro rok 2022, a to z dobrého důvodu. Pláže a plážové rezorty jsou kvalitní a nabízí velké množství aktivit. Jednou z nich je kitesurfing a u Hurghady je několik ostrovu, které nabízejí skvělé podminky, jaké kiteboardisté potřebují. Výlety lodi za kiteboardingem jsou organizované z přistavu Hurghada. Oblíbené kitesurfingové ostrovy jsou Tawila, Geisum a Abu Minqar.

Soma Bay

4 Poloostrov vyčnívající do Červeného more, je jižně od Hur-ghady a technicky je součásti oblasti Safaga, ale v tomto seznamusi zaslouži své vlastní místo. Protože je Soma Bay ze tŕech stranobklopeny morem a má stabilní větrné podmínky (více než300 dnu větru v roce) je vyhledávaný zejména kitesuristy a wind-surfisty.Ostrov Tobia u pobreží zálivu Soma je též oblibeným mís-tem na kitesurfing.

Safaga

5 Jak jsme už psali výše, Soma Bay je technicky součástí větší oblasti Safaga, ale místní obyvatelé obvykle označují Soma Bay jako poloostrov, a potom jižní pobřeží Červeného more pod ním jako Safaga. Malé přístavní město Safaga se dramaticky liší od zbytku pevninských destinací na riviére – zatímco většina z nich jsou moderní města vybudovaná kvůli cestovnímu ruchu, Safaga jako přístavní město existuje už více než 2000 let, od dob Ptolemájovců.

Safaga je známá zejména díky potápění, kitesurfingu a dalším vodním sportům. Pláže a kite centra v Safaga jsou vhodné pro všechny úrovně kitesurfingu.

Wadi Lahami

6 Nejodlehlejší destinace na tomto seznamu, Wadi Lahami je malá vesnice nacházející se na jihu Egypta. Je to misto mezi horami a Červeným mořem, obklopené přírodou a nejblíže k němu je Marsa Alam, asi 180 km na sever a městečko Hamata asi 10 km na sever.

Wadi Lahami je v podstatě eko kemp a potápěčské centrum, ale je též ideálním místech pro kitery, kteří ocení možnost utéct od okolního ruchu. Najdete tu kitecentrum přímo na pláži, před lagunou s písčitým dnem. Od listopadu do dubna budete potřebovat tenký neopren, po zbytek roku he voda tak teplá, že můžete kitovat v plavkách. Ubytovat se můžete ve stanech nebo luxusních chatkách.

El Gouna

7 El Gouna je letovisko u Červeného moře, které pokrývá více než 10 km nedotknutého pobreží s lagunami a jeho architektura je inspirovaná tradičními egyptskými domy na venkově. Je to město stejně oblíbené u Egypťanů jako i u turistů. El Gouna má několik škol a kite center. Teplota vody je v letních měsících okolo 29 stupňů Celsia a v zimě klesá na 20 stupňů, což znamená, že můžete kitovat po celý rok. Centra mají též přilehlé plážové bary, které jsou skvělé na doplnění energie po dlouhé session na vodě. Svou základnu zde má i česká kite škola Kite4fun.cz.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss