Už několikrát jsme si psali o pravidlech v kitesurfingu a základních chybách, kterým je potřebné se vyhnout, ale opakování je matkou moudrosti, a proto jsme si shrnuli 9 základních chyb, které se vyskytují nejen u začátečníků, ale i u pokročilých jezdců. Schválně, našli jste se v nějakém bodě?
1. Špatný start kitu
rizikový faktor – 5/5
Určitě nejčastější příčina úrazu nebo poškození materiálu je špatné startováni kitu z pláže. Příčin může být několik: špatné navázání šňůr, startování v power zóně nebo v závětří či s překážkou v cestě. Vždy se 2× ujistěte, zda máte správně navázané lajny, potom zkontrolujte terén, vezměte bar downwind od kitu, pomalu jeďte proti větru, zkontrolujte lajny a až potom si zapněte chicken loop.
2. Tahání baru
rizikový faktor – 3/5
Všichni jsme si tím prošli a občas stále i procházíme. Pro větší tah kitu instinktivně zatahujeme za bar, ale v konečném důsledku tímto postupem dosáhneme opačného výsledku. Kite nám po zatažení baru dá krátkodobý nárůst tahu, ale postupem času tím kite „zamkneme“ a přestane přes něj proudit vítr, a tak ztratí vztlak. Mějte na paměti, že ruce na baru byste měli mít během jízdy povolené a zatahovat jen během řízení kite nalevo / napravo.
3. Přílišné stoupání do větru
rizikový faktor – 2/5
Hlavně začátečníci mají často problém se stoupáním proti větru a jakmile trošku klesnou, příliš se snaží stoupat od prvního momentu, což jim zabraňuje získat skluz. Pro stoupání musíte na začátku nabrat rychlost, vyostřit můžete až potom.
4. Zapomenutý opalovací krém
rizkový faktor – 4/5
Přijedeme na spot první den, fouká, takže všechno jde stranou a jde se okamžitě na vodu! To, že následující týden si nebudete moci lehnout v důsledku úpalu, je pro vás v ten moment asi vedlejší 🙂
5. Kontrola kite spotu
rizikový faktor – 5/5
VŽDY se od místních zeptejte na rizika a pravidla na daném spotu. Zjistěte si, kde se objevují skály, korály či jiné překážky na vodě, kde je slabší vítr, možné proudy a jak se nejlépe vstupuje do vody. Neznalost místních podmínek může vést k fatálním následkům.
6. Přílišné zaměření na výbavu namísto techniky
rizikový faktor – 1/5
„S tím prknem je špatný odraz, musím si koupit jiné, abych dokázal dát backroll“ – často se setkáváme s případy, kdy jezdci hledají chybu všude, jen ne v sobě. Určitě, to či ono prkno vám trošku pomůže stoupat proti větru, ale drtivá podstata problému se skrývá právě v technice samotného jezdce. Zkuste se proto vždy zamyslet a popřípadě zeptat zkušenějšího kitera, jak byste mohli problém vyřešit sami.
7. Overpowered ježdění
rizikový faktor – 3/5
Takzvaný „ruský“ styl jízdy je, že si kiter vezme o pár metrů větší kite, než je potřebný, pošle ho do jedné nebo druhé strany, zatáhne bar a jede. Ano, funguje to a často je to jednodušší způsob, jak si zajezdit, ale pokud se chcete v kiteboardingu zdokonalit, měli byste se naučit efektivně využívat sílu kitu. Ježdění potom bude pro vás pohodlnější, lépe se vám bude stoupat proti větru a učit nové triky.
8. Špatný postup při učení triků
rizikový faktor – 4/5
Každý z nás má nějaké vysněné triky, které by se chtěl naučit. Ale všechno má svůj čas a správný postup. Pokud se unáhlíte a začnete rovnou s pokusy o vysněný trik, odměnou vám budou opakované a nebezpečné pády. Zjistěte si, jaké postupy vás navedou k vysněnému triku a naučte se to postupně, jednoduše a bezpečně!
9. Board leash- neznalost bodydragu
rizikový faktor – 6/5
Je až neuvěřitelné, že po celém světě se stále vyskytuje nespočet kiterů s board leashem, i navzdory tomu, že každá asociace, škola, kite značka tento doplněk striktně zakazuje. Board leash je jednoznačně nejnebezpečnější doplněk kiteboardingu, před kterým vás nezachráníani navíjecí systém, ani helma. Naučte se, jak se dělá bodydrag, a jezděte bezpečně!
Sledujte nás