7. 5. 2020
6 minut čtení

Kiteři vyráží do boje proti znečišťování přírody!

Téma ekologie je momentálně ke všeobecné panice kolem koronaviru naprosto opomíjeno. Rozhodně se na něj nezapomnělo a možná o to víc bychom o něm měli mluvit. Stejně jako surfaři, tak i my trávíme u moře poměrně hodně času, proto by mělo být blaho oceánu, jeho prostředí a živočichů, i v našem zájmu. Jsme kiteři, oceán a moře milujeme, ale zároveň víme, že naše materiály způsobují nevratné poškození. Znečištění vidíme všude kolem sebe. Čím jsou vodní sporty populárnější, tím si více lidí kupuje neoprény, převážně na ropném základu, který je pro přírodu extrémně škodlivý.

My jsme si toho vědomi, a proto vám přinášíme článek o ekologicky udržitelné výrobě neoprénů. Máme tu hned 3 zástupce ekologické výroby, jedním z nich je Prolimit, Gray a v neposlední řadě BiöPRENE SOÖRUZ.

Mezi wake a kite komunitou v ČR, zatím žádnou poptávku nepociťujeme.

— Lukáš Kasík —

PROLIMIT

NATUR PRENE
Vyrobeno nejlepší dostupnou technologií. Výroba ekologických neoprenových obleků je obtížná a drahá činnost. Obnovitelný materiál, který jsme vyvinuli, funguje stejně dobře nebo dokonce lépe než tradiční neopren. Vedlejším benefitem je menší spotřeba energie, místo továren nám totiž kaučuk pomáhá vyrábět příroda. Ze světové zásoby kaučuku pochází z certifikovaných zdrojů FSC (ekologické hospodaření lesa) méně než 1%.

LOVE OUR PLANET, THINK GREEN.
Náš ICON a ukázka nejlepšího. Vysoce výkonný, k přírodě šetrný neoprén s ohledem na naši planetu. Natur prene je flexibilní 100% ekologický přírodní kaučuk získaný z kaučukových stromů. Recyklovaná polyesterová podšívka vyrobená z PET plastových lahví je laminována vodou ředitelným aqua alfa lepidlem na bázi vody.

Výhradním Dovozcem značky pro ČR je Snowboardel. Prolimit mají v nabídce pouze jeden model ECO neoprenu a ten je možné na objednání dodat. „Mezi wake a kite komunitou v ČR, zatím žádnou poptávku nepociťujeme. Z našich informací od výrobců je na toto téma zaměřena více surf komunita. Ceny eco neoprénů jsou cca o 30% vyšší než u standardních neoprénů stejné kvality“, dodává  Lukáš Kasík ze Snowboardelu.

GRAY ACTIVIA

V Grey Activia chceme lidem umožnit užívat si vodních sportů, zároveň však pomáhat chránit životní prostředí. Proto jsme řekli ne klasickým neoprénům a vyrobili neopren z ulit.

Naše neoprény jsou 100 % biomateriál. Vyrobeny jsou z mušlí, které by jinak skončily na skládkách a z nejedlých rostlinných olejů. Na výrobu nic sbírat z pláží nemusíme a nezvyšujeme tak uměle cenu nezbytných materiálů. Vše je USDA schváleno a bio friendly.

Zavázali jsme se najít nové způsoby, jak by se lidé mohli těšit ze sportů, které milují, ale zároveň co nejvíce zabránit škodám na životním prostředí. Každý produkt, který vyrábíme, je navržen a vyroben podle nejvyšších standardů s použitím nejekologičtějších materiálů na trhu. Věříme, že s ohledem na skutečné potřeby našich zákazníků a neustálým zlepšováním našich materiálů, designu a procesů můžeme skutečně změnit životní prostředí.

Nesnažíme se jen o nulový dopad, ale snad se nám brzo podaří i dopad pozitivní. Jestli jste s námi na jedné lodi a směřujete stejným směrem, tak vás vítáme s otevřenou náručí. Je to běh na dlouhou trať, ale máme spoustu skvělých lidí a partnerů a krok za krokem se blížíme k cíli.

Anketa neopreny

Největšmi zástupci neoprenů u Vás jsou jednoznačně značky Mystic a ION. Důležité je, že i tihle dva zástupci myslí na ekologii a vyrazili už tímto směrem. Mystic se zaměřuje na ekologické balení, biologicky rozložitelné plasty a začlenění organické bavlny do výrobní linky. Podobně je na tom ION, který se také zaměřuje na ekologicky šetrné balení a efektivnější logistiku. Nesmíme zapomenout ani na třetí Maneru, která jde s ekologii stejně daleko jako třeba Soöruz, používají lepidla na vodní bázi a logistiku a balení maji taky podchyceno.

Velký díky všem za hlasování !

BiöPRENE SOÖRUZ

Poprvé vám představujeme nový, podstatně ekologičtější „výrobní postup“ pro vývoj v oblasti neoprénů. SOÖRUZ vytváří první udržitelný neoprén na bázi ústřicového prášku, příhodně pojmenovaný GREENLINE.

V reakci na situaci kolem dopadu neoprénů na klima, jsme automaticky začali hledat nové alternativy k naftě obsažené v neoprenech. Wetsuit Yulex Soöruz (2015) a Wetsuit Naturalprene (2016) byly významnými vylepšeními. Uklidnily nás tak možnosti výroby udržitelnějších a výkonnějších neoprénů.
V současné době se mnoho neoprénů zaměřuje na ekologicky šetrný materiál: vápenec – druh fosilního vápence pocházejícího z lomů. Sice omezuje použití petrochemických materiálů, ale na druhou stranu vyžaduje velmi energeticky náročný, neobnovitelný proces těžby.

Zatímco mušle ústřice nás zaujala jako přírodní, plně recyklovatelná náhrada. Pravděpodobně se tak stane obnovitelnou alternativou vápence. Již začátkem roku 2018 zahájil Soöruz program výzkumu zaměřený na vývoj nových neoprénů z obnovitelných a /nebo recyklovatelných materiálů. Prášek z rozemletých lastur ústřic jsme poslali do svých různých výrobních jednotek za účelem provedení testů vývoje různých látek. Na jaře 2019 byl vyroben „postup“ Biöprenu a první neoprény byly připraveny k výrobě. Podzim byl ve znamení intenzivního testování, a to mnoha způsoby pro dokončení nové řady GREENLINE. Komercializace různých verzí: hrudní zip 4/3 mm a 3/2 mm začne v březnu 2020 z 279 EUR (veřejná cena).

Výrobců ECO neoprenů je samozřejmě více, proto až příště půjdete kupovat nový wetsuit tak se zkuste zeptat, jestli mají v nabídce Eco neopren. Čím větší bude poptávka, tím více se výrobci budou tímto směrem vydávat! Další značka je třeba Picture k dostání ve Snowboardel. Jak dodává Lukáš Kasík,„Picture, francouzská značka zaměřená právě na eco oblečení pro boardsporty. Neopreny dělají druhou sezónu, v ČR zatím nejsou moc známí. V zimním oblečení už se značka prosazuje více“

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop