2. 5. 2020
7 minut čtení

tisíce chutí

Vietnam je po všech stránkách zajímáva destinace, ačkoliv přiliv turistů je velký a hodně věcí se mění a Vietnam už tak někde není co býval. Na druhou stranu míst, kde se nedomluvíte jinak něž Vietnamsky a kde zažijete opravdu typickou kulturu je naštěstí ještě dost! Pojďme se podívat jaký byl letošní trip ve Vietnamu v podání Windsoul a jak jednotlivé spoty popisuje Lukáš.

Vietnam v podání Windsoul 

Navštívená místa

 • Saigon (Ho Chi Minh)
  • Centrum
  • Válečné muzeum
 • Delta řeky Mekong a plovoucí trh
 • Co Chi tunnels – válečné muzeum
 • Čajové plantáže, přírodní parky
 • Mui Ne – kiting
 • Hue – královské město (Golden bridge)
 • Hoi an – Lampiónové město

Jo jo, bude mi ta volnost na skútrech, západy slunce, vlny, bary, jídlo a hlavně mojita za 50 korun chybět!

— Karolína Přibylová —

POPIS SPOTŮ

 • Sezona: říjen – květen (krajní měsíce s rezervou! ne vždy to tak musí být)
 • Průměrné teploty: 30-34 °C (pokud nechytnete cyklón :D)
 • Průměrná teplota vody: 25-27 °C
 • Směr větru: SV, V, JV
 • Období návštěvy: půlka listopadu až půlka prosince 2018
 • Navštívené spoty: Mui Ne, Phan Rang (140 km severně od Mui Ne)

MUI NE – PHAN THIET

Mui Ne jako takové je oproti většině Vietnamu výrazně víc turistické a tak se to podepisuje na spoustě faktorech, hodně hotelů, vyšší ceny, ale na druhou stranu se domluvíte více anglicky a je dostupné více služeb, Wifi na každém rohu a zdarma…Ale je tu taky spousty odpadu, s kterým si jak ve většině Asie moc nikdo hlavu neláme.  Každopádně je to o prioritách a každému vyhovuje něco jiného.

Popis spotu

Krásná písečná pláž. No ono „krásná“ už asi úplně neplatí, nicméně se pláž táhne celou Mui Ne zátokou a  větší část je lemována hotely, které mají i svoje nebo přidružené kiteškoly (myslím že jich je současně kolem 13 ) . Pláž podle místních bývala vždy větší, ale příboj si bere svoji daň a postupně pláž zmenšuje, a tak nezbývá nic jiného než se tísnit na stále menší pláži. Většina kiteškol poskytuje možnost zaplatit si členství a využívat cele jejich zázemí včetně úschovny, kompresoru a hlavně „beach boys“ kteří vám ochotně přistanou a odstartují draka ale také v high season řídí vstup a výstup lidí z vody aby docházelo k co nejméně kolizím. Kiteškoly také mají jetsky, takže pokud jsou nějaké trable ve vodě tak pro vás zajedou. Cena za tyto služby je různá a asi není špatné se nejdříve poptat a nebo pokud budete v hotelu tak si vybrat tu nejbližší školu.

Vítr

Vítr je celkem stabilní nicméně i v listopadu jsem chytl již zmíněný cyklón a vítr tím byl na téměř celý týden ovlivněný. Mimo to se mi často stávalo, že vítr byl dost děravý s krátkými poryvy takové ty kopance do draka, ale nic v čem by se nedalo jezdit. Pokud budete koukat na předpovědi, tak po poledni je vždy potřeba přidat termiku 2-3 m/s, která začíná pracovat někdy kolem oběda a to díky rozsáhlým písečným dunám, které se táhnou desítky km po pobřeží. Často fouká spíše silnější vítr na menší draky, takže ideálně brát něco v rozmezí 7-12 m2.

Voda

Voda, to je opravdu samostatná kapitola. První věc je docela rychlé klesání písečného dna, takže už pár metrů od břehu je hloubka. Dalším oříškem je „shore break“, teda krátké zpětné vlny na břehu, které mohou být dost vysoké a hlavně silné. Pokud máte draka ve vodě a nestihnete ho restartovat radši hned odstřelte pokud o draka nechcete přijít. Čistota vody je z mého pohledu asi nejhorší co jsem kdy v moři zažil, nevím, jestli to bylo obdobím anebo to je tak celý rok, ale troufnu si říct, že viditelnost nepřesáhla 15cm L . Pokud toto překonáte, přijdou nástrahy v podobě rybářských sítí. Ačkoliv je zde nějaká dohoda, že v sezoně sítě nebudou tak při mé návštěvě stále bylo nataženo lano podle pláže a nejednou jsem si ho nevšiml a rozmázl se jak hadr o vodu. Poslední věci je hladina, která je rozbouřená všemi směry tedy ne žádné krásné vlnky které by se dali sjet ale tak se to houpe na všechny strany, ale s tím by se žít dalo, prostě to není „flat“ laguna a jezdit se v tom dá.

Dojem

Moc nechápu, co z tohoto místa udělalo tak „vyhlášený“ spot ve Vietnamu. Asi to stojí za návštěvu pokud už ve Vietnamu jste… ať si každý udělá svůj obrázek. Všechen servis a jídlo je samozřejmě super, ale nějak mi tam chybí to kouzlo pěkného místa a přírody, nemluvě o špinavé vodě. Za mě to není rozhodně žádná pecka, kam bych se musel vracet. Ale neříkám, že jsem si to tam i tak neužil!

PHAN RANG

Asi 140 km severně od Mui Ne je další ze spotů kde je hned několik kiteškol, které poskytují zázemí. V tomto případě zázemí oceníte, protože i do města Phan Rang ze spotu to je nějakých 10-15 minut na skútru. Nic hrozného, ale jste rádi, že je kde si dát něco k jídlu a piti a zároveň je zde možnost ubytování.

Popis spotu

Spot s kiteškolami se nachází severně od Phan Rang u vesničky My Hoa. Někteří zde nabízejí i bydlení, ale to je o něco dražší než ve městě. Pláž zde skoro není, respektive je hodně malá a tak je nutné jít při startu draka do vody. Dno moře je ale čisté a tak to není žádný problém. Navíc je zde obrovská laguna, kde je dostatek prostoru na učení se nových triků, ale POZOR za odlivu tu není voda, takže pokud na tento spot pojedete je nutné kromě předpovědí taky checknout kdy je high tide. V opačném případě se můžete projít až na kraj laguny a jít si užít wave ride na hluboké vodě.  V laguně si dejte pozor na dostatek vody, abyste se při nějakém nepovedeném skoku nezapíchli do dna. Ještě stojí za zmínku jakási trubka na dně, která místy při nižší hladině vyčnívala z vody a nebyla nijak označena a pokud to tam neznáte tak to dovede hodně překvapit!

Vítr

Směr větru je stejný jako v Mui Ne občas se může trochu lišit. Co ale hlavně je pravidlem, že vítr je zde silnější a řekl bych i čistější.  Je to především způsobeno tím, že pobřeží je více otevřené.

Voda

Voda je zde v porovnání s Mui Ne naprosto čistá, průzračná a je vidět i několik metrů na dno. Za mě obrovské a příjemné plus. V laguně mezi reefem a pláží je tedy flat voda vhodná na učení a triky nebo pojezd při západu slunce. Pokud Vás omrzí laguna, můžete přejet za reef, kde parádně pojezdíte ve vlnách.

Dojem

Z mého pohledu rozhodně lepší spot než Mui Ne sice tu není pláž, ale rozhodě si tu zajezdíte lépe. Jediné, na co nezapomenout, je hlídat odliv, ať tam zbytečně půl dne nesedíte. 🙂


Věřím, že Vietnam bude mít ještě spousty zajímavých spotů, kde nikoho napotkáte a bude zde krásná a nedotčená příroda. Pokud na takové objevování spotů vyrazíte, tak ale pamatujte na rybářské sítě, které jsou ve vodě opravdu všude.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop