30. 1. 2020
7 minut čtení

Norskopravidla aneb jak se chovat abychom o tento SNK spot nepřišli!

Norská “Harda” Hardangervidda, to jsou nekonečné pláně a spousty sněhu! Většina kiterů sem jezdí užít si ten nejlepší snowkiting, možná i z důvodu horších zim v ČR sem bude vyrážet čím dál tím více lidí a právě i proto jsou zde základní pravidla, který je dobrý dodržovat! Tak, aby po pravidlech nepřišli zákazy a tenhle krásný kout pro SNK zůstal stále přístupný! Ve spolupráci s Oslo Kiteklubb jsme pro české kitery pravidla přeložili a rovnou jsme se i zeptali co k tomu vedlo a zda je tento spot v ohrožení!
 

Základní pravidla

Dodržováním těchto jednoduchých základních pravidel přispíváte k vytváření bezpečného a dobrého prostředí mezi kitery. Jezděte defenzivně a vyhýbejte se nebezpečným situacím. Kiting je hlavnězábava!

Start a přistání

Nestartujte draka směrem k silnici, protože projíždějící řidiči automobilů mohou být vyděšení a je velká pravděpodobnost že mohou náhle zazmatkovat, což může způsobit nebezpečnou situaci. Nezapomeňte, že podmínky na silnici mohou být v tomto ročním období poměrně obtížné a řidiči jsou velmi koncentrovaní. Můžete také být přetažení drakem směrem k silnici, pokud se nepodaří správně odstartovat draka. Při startu a přistávání draka se ujistěte, že jste ve vzdálenosti nejméně 150-200 metrů od silnice a že drak je obrácen proti směru cesty. Dbejte na to, abyste kolem sebe měli volný prostor a sledujte co se děje! Pokud se při startu nebo přistání něco stane, tak se nebojte žádat o pomoc!

Skoky              

Neskákejte přes silnici, je to prostě hloupost a je to nesmírně nebezpečné! Nedodržení tohoto pravidla povede ke ztrátě našich nádherných míst pro snowkiting! Použití silnice k předvádění triků by nemělo být nutné, protože je všude kolem nás obrovské hřiště, kde můžete své triky trénovat a ukazovat! Pokud vidíte, jak to ostatní dělají, mluvte s nimi a přátelsky jim vysvětlete, proč to nemají dělat. Možná nerozumí souvisejícímu riziku. To platí také při uzavřené silnici, konvoje se mohou náhle objevit!

Ověř zda je silnice uzavřená

Uvědomte si to; z důvodu rychle se měnících povětrnostních podmínek může být silnice otevřena ráno, když jedete na náhorní plošinu, ale najednou může být během dne uzavřena. Vždy se podívejte na žlutou kartu na čelním skle s uvedením, zda je silnice uzavřená. Když je silnice uzavřená, MUSÍTE čekat na další konvoj, který vás doprovodí dolů z horské náhorní plošiny. Další podrobnosti najdete v části «Jízda v konvoji» níže.

Jízda v konvoji

Počasí, na horské náhorní plošině se může rychle měnit s obrovským množstvím sněhu, které je zde každý rok, je těžké se vyhnout tomu, že se silnice čas od času uzavře. Když je silnice uzavřená, je obvykle příliš silný vítr než aby jste šli jezdit.. Konvoj je veden předním sypačem s pluhem, počtem povolených vozů a sněhovým pluhem v zadní části konvoje. Při jízdě v konvoji platí následující pravidla:

  • Vždy se zeptejte řidiče konvoje, v kterých místech je povolené parkování.
  • Nemůžete přesunout auto mezi spoty nebo jet zpět poté, co jste byli dovedeni na místo konvojem.
  • Pokud chcete změnit spot nebo se vrátit domů, MUSÍTE čekat na doprovod dalšího konvoje.
  • NENÍ POVOLENO jezdit v žádném směru, když je silnice uzavřená, jen pokud jedete v konvoji!
  • Během jízdy v konvoji musíte zapnout blikající výstražná světla vašeho automobilu.
  • Nedodržení těchto pravidel bude mít za následek ztrátu řidičského průkazu včetně obrovské pokuty. Je to velmi nebezpečná jízda, když je silnice uzavřená, protože existuje vysoké riziko kolize v  konvoji nebo „sněžným pluhem“. Také zničite možnost si užít krásný snowkiting pro ostatní i když je silnice uzavřená.

Divoká zvěř a Sobi

Na náhorní plošině je spousta divoké zvěře. Pamatujte, že v zimě je to „nejtěžší doba“ pro divokou zvěř. Pokud byste při snowkitingu náhodou viděli nebo se setkali s velkým stádem sobů nebo jiných volně žijících živočichů, jednoduše a diskrétně se prosím otočte opačným směrem. Za žádných okolností nejezděte s nimi nebo proti nim, protože vyplýtvají spoustou cenné energie! Vyhněte se tomu!

Originální text může najit na stránkách OSLO kiteklubb zde.

Proč jste udělali tato pravidla? Je to proto, že snowkiting komunita roste a více turistů přijíždí do Norska za tímto sportem?

Když cestovní ruch roste, zvýší to tlak na divokou zvěř a národní park. Pokud je tlak příliš velký, může být naše možnost kitovat na Hardě omezena, pokud se nebudeme chovat správně. V loňském roce jsme narazili na spotu chaotických situací, kdy kiteři začali skákat pře kamiony/auta a to způsobilo nebezpečné situace. Mezi norskými správci silnic a místní kite komunitou Haugastol existuje gentlemanská dohoda, že silniční správa nás doprovází v konvoji až po první kitespot (Ørteren) když je silnice uzavřena.

Proti správě silnic není příliš slušné skočit před kamiony, které nás doprovázely na náhorní plošinu. Kvůli mnoha různým situacím jsme byli nuceni jako kiting komunita jasně ukázat, že je to nepřijatelné a že je to něco co nepodporujeme.. To bylo poprvé, kdy jsme viděli, že jsou potřeba nová pravidla, abychom zajistili, že kiteři, turisté a Norové budou chápat jak se při kitingu budeme chovat.

Většina těchto pravidel dává smysl, a jsou přirozená, ale je tak snadné na to zapomenout když jste v dokonalých podmínkách. Proto je důležité se více zaměřit na to, aby se zabránilo dalšímu negativnímu dopadu na náš spot na Hardangerviddě.

Myslíte, že budou nutné nějaká regulace do budoucna?

Vláda už zakázala snowkiting na dalších náhorních plošinách v Norsku v oblastech  Jotunheimen / Valdresflya. Pokud se turistický ruch a kiting porostou v chráněných národních parcích a přírodních rezervacích v Norsku, tak nejspíše uvidíme nějaké další regulace a předpisy.

Proto je tak důležité, abychom my v kite komunitě prokázali hluboký respekt k místním pravidlům, a aby se každý kitespot vyhnul dalším předpisům!

Turismus vs. ochrana přírody, kde je limit pro turismus v Norsku

Norská příroda je obecně volně přístupná veřejnoti pro tzv Právo přístupu. Od roku 1957 je součástí zákona o rekreaci a přírodě a zajišťuje, aby si každý mohl užívat přírodu a to i na všech soukromých pozemcích. Hlavní pravidla jsou jednoduchá: buďte ohleduplní a pozorný, Nezapomeňte si brát svůj odpad s sebou a respektujte přírodu a lidi – opusťte přírodu tak, jak by jste ji chtěli najít.

Pokud pochopíte a dodržujete několik základních pravidel a předpisů, můžete volně chodit téměř všude na norském venkově. Venkovní rekreace je důležitou součástí národní identity a přístup k přírodě je považován za právo stanovené zákonem.

Hardangervidda je horská plošina, která je naším dětským hřištěm pro snowkiting. Tato horská plošina je také definována jako „národní park“, chráněný nejpřísnějšími předpisy a zvláštním zákonem za účelem ochrany přírody, volně žijících živočichů, vzácných rostlin zvířat atd.Můžete v přírodě provozovat turistiku, rybaření, lov, sky touring a další, ale např. není dovoleno jezdit na kole ani používat motorová vozidla mimo silnice atd. Na Hardě jsou také zakázány všechny druhy organizovaných závodů včetně snowkitingu a potřebují schválení vlády! Každý národní park je jiný, má jiné předpisy a zákony. Je zde obrovský tlak na divoké soby a vláda tuto oblast pozorně sleduje. To je velmi důležité respektovat!

Takhle probíhaly speed race závody na Hardě

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop