19. 1. 2020
4 minut čtení

Kolik bylo juniorů na Oravě? A proč by nás to mělo zajímat?

Od závodu na Oravě uběhlo již 14 dní. V rámci reportáže Orava Snowkite Challenge jsme se cíleně pouze lehoučce otřeli katergorii juniorů. A to z toho důvodu, že si myslíme, že stojí za komplexnější pojednání. 

Tím spíše, že možná právě někdo z těchto juniorů bude reprezentovat ČR na olympiádě 2024 v Paříži. Byť pravda v jiné kitové disciplíně, nicméně všestranný rozvoji mladého kitera určitě neublíží. Pořadatel na Oravě nerozlišoval, kdo je junior a kdo dospělý závodník, koneckonců ani pro nás nebylo snadné zjistit, kdo z juniorů na Oravě nakonec startoval. 

Co se největších dvou českých SNK závodů, v rámci mistrovského závodu na Lipně se bude vyhlašovat juniorská kategorie, ale vlastní závod pro juniory se pojede pouze v případě, kdy se do závodů přihlásí alespoň 8 startujících. V každém případě pořadatel Martin Lafek potvrzuje, že nejlepším oceněním a motivací závodníků je vyhlásit juniory vždy a bez ohledu na počet startujících.

Na Moldava cross-country Lukáš Malý odpálí juniory sice dohromady v rámci hlavního závodu, ale jen na jedno kolo z celkého 5 kolového závodu.

V případě obou závodů však platí junioři plné startovné. Je pravda, že startovné je vedle vybavení, tréninku, cestování a ubytování na závodech celkem zanedbatelný náklad, otázkou však je, zda by snížené (nebo žádné) startovné nebyl alespoň symbolickou podporou juniorů. Vedle juniorů-závodníků nás samozřejmě zajímá i dorůstající generace kiterů, kteří nemají (nebo zatím nemají) závodní ambice. 

“Zatím jsem se nesetkal s dítětem, které by mělo vyloženě závodní ambice. Všechny děti jsou většinou velmi motivované samotou výzvou se kiteboarding naučit a neřeší, že by mohli někdy v tomto sportu závodit”, tvrdí instruktor Martin Přibyl. “Přesto jsem se letos setkal s tak talentovanou 15letou holčinou, že si myslím, že nám v ní vyroste závodník s velkým. Z”. 

Priorita je pro nás rodinný sport. Sport který může dělat celá rodina. Závody jsme zatím absolvovali jen z hecu.” dodává Pavel Flos, otec dvou kitujících ratolestí. 

A co si myslí sami junioři kteří startovali právě na Orava Snowkite Challange?

Jindra Houštěk  “Ke kitování jsem se dostal na sněhu cca před 2 lety. O té doby jsem si přes Rujánu našel cestu ke komplexnímu kitování. Díky tomu se mi podařilo stát se týmovým jezdcem s částečným sponzoringem. Orava pro mě byla kvůli problémům se slabým větrem a množstvím draků na startu dobrá zkušennost. Špatný start jsem nakonec dohnal a k mému obrovskému překvápku jsem vyfasoval stříbro. Můj táta z toho měl obrovskou radost a velký dík jemu, protože mi dělá trenéra i support na 100%! Obecně mi přijde lepší se postavit na start s dospělými. Nasbírám více zkušeností, navíc o pořadí mezi juniory stejně nepřijdu.” Další závody tady v Čechách vypadají znovu na Lipno, Moldavu a když se povede, tak i do zahraničí, ať nasbírám co nejvíce zkušenností. Vítězství není nikdy zadarmo.

Martin Sladký – Za tu dobu co jezdim se snažim zaměřit hlavne na BigAir a wakestyle a take se snažim zaměřit na snowkiting a wakeboarding. Hrozně bych se chtěl dostat na Red bull king ot the air a také bych se chtěl připravit na Red bull Ragnarog a udělám pro to vše. Nejoblíbenější spot je na Sicílii na laguně Lo Stagnone. Letos bych se chtěl ještě zůčastint závodů na Lipně, Moldavě a IKA cupu. Závody na Oravě byly dobré, ale těžké podmínky málo sněhu a hodně poryvový vítr.

Jeremy Burlando – “Žiju na Tarifě, na kitu jsem skoro každý den. Mými idoly jsou Aaron Hadlow, Carlos Mario, Liam Whaley nebo Gianmaria Coccoluto. To je ostatně směr, kam bych chtěl směřovat. Letos jsem navíc poprvé zkusil závody na sněhu na Oravě a moc jsem si je užil. Doufám že příští rok se na závody taky dostanu.  Přál bych si, abych si mohl závody užít s ještě více juniory.” 

A nyní dotaz na vás – myslíte si, že je pro juniory lepší porovnat se s ostatními juniory ve svých rozjížďkách nebo růst společně s ostatními dospělými? Co by podle vás juniorům nejvíce pomohlo? 

Jdi naTop

Don't Miss