25. 4. 2024
4 minut čtení

Poslední kvalifikační příležitost na OH 2024 je za námi

55th Semaine Olympique Française - Toulon Provence Méditerranée. With two regattas: Qualified Nations and The Last Chance Regatta © Sailing Energy / Semaine Olympique Française 24 April, 2024

O první Olympiádě pro kitery se toho hodně nadiskutovalo. Jak bude závod vypadat, jak se na něj kvalifikovat, kde bude a s jakým vybavením. Týden zpět od této soboty 20. dubna řekl mnohé. A čtvrtek 25. dubna ukázal zbytek. Olympijské hry 2024 bude v kategorii KITE FOIL bez českého zástupce.

Jindra Houštěk, Hyéres 2024

Možností kvalifikovat se na OH bylo vícero, nicméně pro čtveřici nejžhavějších kandidátů byl aktuální až tento poslední závod v Hyéres, poněkud ironicky nazvaný Last Chance Regatte. Z účastníků se na start postavili v mužích Vojta Koška a Jindra Houštěk. V případě druhého jmenovaného, se o stopce v postupu dozvěděl již ve středu poté, co bral celkové 33. místo. Vojta naopak skvěle vstoupil dnes do boje o kvalifikaci vítězstvím v první rozjížďce. “V další rozjížďce jsem si hlídal favorita této rozjížďky. Kdyby býval vyhrál, jak se dalo očekávat, postoupil bych. Bohužel ale spadnul, čímž se kompletně změnil bodový součet a já z kvalifikace vypadnul,” hodnotí Vojta svou zřejmě nedůležitější jízdu prozatímní kariéry. Z telefonátu s Vojtou pak bylo znát velké zklamání, nejen v jeho případě se skutečně dalo hovořit o tom, že přípravě dal všechno. “Mrzí mě, že o nepostupu na OH rozhodla taková věc jako pád, a to navíc jiného závodníka. Ale takový je život. Pokusím se zapomenout a jít dál,” dodává Vojta Koška.

Vojta Koška, Hyéres 2024

Mezi ženami byly fakticky karty rozdány už dříve. “Účast na OH byla mým snem, ale již vloni jsem začala zjišťovat, že je postup spíše nad mé síly. Přesto jsem pokusila dát tomu vše,” hodnotí Monika Žižlavská, která nakonec brala 16. místo a dodává: “Na všech závodech od začátku bojuji s tím, že jsem bez trenéra a bez lodi a nemám žádné jachtařské základy, takže hodně tápu i v celé té jachtařské vlajkové abecedě a stále se i učím číst vítr na vodě. Všeobecně na všech závodech je mi největší překážkou můj strach, vždy je pro mne každý závod velký výstup z komfortní zóny a na konci každého podařeného závodu mám krásný pocit, že jsem to dala. Tyto závody mám pocit, že jsem se konečně dostala po dvou a půl letech tam, kde jsem chtěla být na začátku. Druhou účastnicí byla Dominika Braunová, která se do závodu v Hyéres připojila vlastně na poslední chvíli, a to i přes to, že se již poslední zhruba půlrok na závody systematicky nepřipravovala. “Tuto kvalifikaci jsem měla možnost zkusit a jsem za to ráda. Přesto se domnívám, že pro mě je aktuální spíše výzva směřující k OH 2028. Je ale pravda, že závodní konkurence se zlepšuje a rozšiřuje každým rokem,” uvědomuje si Dominika, která se v Hyéres umístila na 19. místě.

Dominika Braunová, Hyéres 2024

Štěpán Novotný, vedoucí sportovního úseku a místopředseda Českého svazu jachtingu, který zaštiťuje i kitové disciplíny zhodnotil vystoupení českých reprezentantů takto: „Vojtěch Koška je mladý velmi nadějný závodník a kvalifikace na Olympiádu v Paříži mu unikla jen o malý kousek. Zůstane nicméně v reprezentačním týmu a bude se připravovat na Olympiádu za čtyři roky v Los Angeles. Věřím, že má velkou šanci uspět. Naše kiterky sice nejely v Hyeres tak dobře, ale Dominika Braunová je také velmi mladá nadějná závodnice, kterou chceme i nadále podporovat s cílem kvalifikace na OH 2028, a věříme, že se k nim brzy přidají další.”

Ačkoli se jedna etapa tímto dnem uzavírá, čistě pro vyváženost musíme doplnit, že se v případě všech účastníků jedná o autentické lidské příběhy sportovců, kteří tomu dali všechno a snad budou inspirací pro další sportovce. “Pokud bude alespoň trochu příležitost, ráda bych udělala něco i pro mladší potenciální závodníky. Čím větší základna, tím lepší podmínky pro provozování tohoto sportu pro všechny,” doplňuje Dominika Braunová. To jihlavská matadorka Monika Žižlavská má jasno: “Když se teď ohlédnu zpátky, byla to obrovská jízda, byť na úkor práce a domácího života. Nicméně mě za týden čeká dvoutýdenní kitová dovolená v Egyptě, kterou si můžu konečně užít!” To Vojtu i Dominiku naopak čekají další závody o evropské a světové mistrovské tituly do 21 let.

Monika Žižlavská, Hyéres 2024

Věříme, že do dalšího olympijského cyklu vstoupí početnější skupina aspirantů, kdy bude česká reprezentace schopná konkurovat i silnějším národům s často lepšími podmínkami pro přípravu. Po dnešním kontaktu s účastníky závodu v Hyéres jsme ale přesvědčeni, že tito jsou určitě příkladem nejryzejšího snažení a inspirací pro ostatní. Protože množství překážek a výzev, které museli překonat a splnit při cestě za jejich snem z nich dělá následováníhodné příklady.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop