25. 4. 2024
3 minut čtení

WISSA 2024: Po roce na místě činu

Před rokem a něco se v Česku objevila holčina, Bianka Mičke, která se rozhodla odjet na závody a rovnou je vyhrát. Bylo to rovnou Mistrovství světa v snow/ice disciplínách a cinklo z toho rovnou zlato. Jasně, štěstí začátečníka. Ale jak probíhal rok do dalšího ročníku a co Bianku potkalo?

Vloni jsme dělali rozhovor těsně po tvém návratu ze závodů. V jaké atmosféře ho děláme s odstupem roku?

Vloni jsem s wingem brala zlato, částečně i díky podmínkám. Letos se nás sešlo mnohem více a konkurence byla mnohem větší. Ale z výkonu jako takového mám lepší pocit. V přípravě na daný závod až takový rozdíl nebyl. V mezidobí jsem se spíše snažila rozjezdit na vodě, zajistit si podporu pro mé závodní snažení.

Rozumím, že vybavit se, odtrénovat a objezdit závody něco stojí. Jak to proběhlo v tvém případě?

Prošla jsem si za rok celkem náročným cyklem, než jsem dostala doporučení na importéra značky Eleveight, u kterého jsem zakotvila. Lidsky si to sedlo, adekvátní očekávání a když jsem potřebovala vybavení na poslední WISSA 2024 a dovozce neměl všechny velikosti, nebyl problém doplnit sortiment i od dalších značek Duotone a Five-O.

Five-O je celkem exotická značka, jak ses k ní dostala?

Kamarád Míra Pacold se mi o nich jednou při hovoru zmínil, že mají úplně jiné technologie a použité materiály a jak jsem menšího vzrůstu, tak by pro mě mohly být ideální. Jednoho lednového večera jsem jim napsala s dotazem ohledně použitých materiálů, prodeji v Evropě a odolnosti v chladných ledových teplotách. Vyměnili jsme si pár zpráv a najednou mi přišel mail, že mi posílají na závod dva wingy, které dorazí za pár dní těsně před naším odjezdem do Finska. V Evropě hrozilo zpoždění kvůli proclení, se kterým jsem si vůbec nevěděla rady. V tom mě napadlo kontaktovat český FedEX, kdy jsme jim vysvětlila o jak vzácnou zásilku s důležitým termínem doručení jde a na centrále v Jinonicích mi pomohly vyřídit všechny potřebné dokumenty, aby wingy dorazily včas, za což jsem opravdu ráda, že všechno pěkně vyšlo. Proto jsem byla překvapená, jak velký rozdíl je ve vybavení.

Je podle Tebe dnes složité získat vhodné zázemí pro závodění?

Teď jsem spokojená. Čerpám podporu od komerčních partnerů, kterým již celkem mám co nabídnout. Jak plněním v komunikaci, na sítích i možností produkty ukázat fyzicky lidem, popsat a v rámci možností vysvětlit. Myslím si jen, že Česko je tak malý trh, že kdo se kolem toho pohybuje, ví, jak to získat za nákupku nebo sníženou cenu. To se pak odráží v nižších ziscích prodejců a dovozců a ti pak mají menší možnost to vracet zpět do sportu. A těch lidí z ulice asi nebude úplně tolik. Nicméně je škoda, že se stále nevejdu do svazové podpory.

Bylo pro Tebe těžké přejít z ledu na vodu?

Jsem přesvědčená, že jsem tomu dala maximum. Mou přirozeností je hledat limity nejdříve v sobě. Proto jsem byla překvapená, jak velký rozdíl je v technice. Ono se to asi časem srovná a všechny značky budou obdobně dobré, ale při snaze začátečníka přejít do levitace u wingfoilu hrají roli často i detaily. A můžu říct, že i s tím, co už umím, bych měla i dnes možná problém s některým vybavením jezdit.

default

Zpět na led, jak proběhla letošní WISSA 2024?

Standardně závod probíhá jako Mistrovství světa v ice & snow sailingu, tentokrát u jezera Oulujärvi ve Finsku a závodí se ve třech třídách – sleds, kite a wing. V rámci sleds a kite se neúčastnili žádní čeští závodníci. Wing závod se dále dělil na disciplíny course race, slalom a maraton. Na maraton již díky podmínkám bohužel nedošlo. Povedlo se mi uspět ve slalomu a course race, kde jsem vybojovala stříbrnou medaili. Ostřílený závoďák Míra Pacold si vyjel stříbro ve slalomu.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop