Dříve, než odstartovaly další známé série GKA nebo Formula kite, první dějství nejen termínově vzala útokem ambiciózní série IWSA WingFoil Racing, které se i s českou účastí odehrálo v marocké Dakhle, kde se svým soupeřům postavilo 27 mužů a 16 žen. Celá série pokračuje dalšími čtyřmi zastávkami – ve švýcarské Silvaplaně, Turecku, Číně a Brazílii. Letmý pohled do této temínovky dává tušit, že české účastníky spatříme zejména v první části série.



V mužské kategorii potvrdil svou absolutní dominanci trojnásobný mistr světa Mathis Ghio z Francie. Sezónu zahájil vítězně, i když jeho cesta k triumfu nebyla zcela hladká. Po suverénním výkonu v kvalifikacích si v první finálové jízdě připsal pád, který otevřel prostor pro jeho soupeře. Ghio však ukázal chladnou hlavu, dokázal upravit strategii i nastavení svého foilu a v rozhodující jízdě si dojel pro vítězství. Na stupních vítězů ho doplnili Kamil Manowiecki (Polsko) a Francesco Cappuzzo (Itálie), kteří však na francouzského šampiona nestačili.




V ženské kategorii byla jednoznačnou vládkyní závodu Maddalena Spanu z Itálie. Loňská stříbrná medailistka ovládla všechny své jízdy a nenechala nikoho na pochybách, že letos chce bojovat o celkové vítězství. Nepřítomnost úřadující šampionky Nii Suardiaz jí umožnila naplno ukázat svůj talent a vypracovanou techniku.
Její největší soupeřky, Řekyně Emilia Kosti a Francouzka Anais Mai Desjardins, které obsadily druhé a třetí místo, jí však daly jasně najevo, že se v dalších závodech budou snažit její dominanci narušit. Zvlášť Desjardins, která se teprve nedávno přeorientovala z kitesurfingu na wingfoil.




Jediným českým účastníkem v Dakhle byl 15letý Štěpán Beneš, který se mezi 27 soupeři umístil na solidním 17. místě. V juniorské kategorii do 19 let dokonce obsadil druhé místo, což naznačuje jeho velký potenciál pro budoucnost.
„Konkurence je rok od roku větší. Každou sezónu přichází hodně dobrých jezdců z windsurfingu i kiteboardingu a zároveň se dynamicky vyvíjí i vybavení. Udržet krok je složité, ale věřím, že i já patřím mezi ty, kteří mohou ostatním zatopit,“ říká Beneš.
Pro mladého českého jezdce to byla první sezóna, kde závodí s ambicí získat body do celkového pořadí. Jeho cílem je absolvovat všechny závody kromě Číny, tedy celkem osm podniků. Původně měl v plánu věnovat se kitesurfingu, ale podmínky na jeho domácím spotu na Lipně ho přivedly k wingfoilu, který ho nadchl natolik, že se mu rozhodl plně věnovat.
„Tento rok je mým hlavním cílem dostat se do finále, tedy do první desítky Wingfoil Racingu. Na Azorech se navíc koná premiérové juniorské mistrovství světa a tam si nemohu klást menší cíle než stupně vítězů. Osobní ambicí je však samozřejmě vítězství,“ dodává Beneš.
Sezónu zahájil třítýdenním soustředěním v Cádizu, kde se připravoval s IQ týmem pod vedením Milana Hájka. Zaměřil se především na trénink startů, což je klíčový aspekt závodů ve wingfoilu.
Na otázku, zda je výhodou či nevýhodou být synem slavného otce poznamenává po té, co se instinktivně rozhlédne kolem sebe: „Můj otec je ve světě vodních sportů insider. Někdy je to výhoda, jindy nevýhoda, ale rozhodně mi pomohl vyvarovat se zbytečných slepých uliček za začátku kariéry zejména co se týče tréninku i výběru vybavení,“ říká Beneš, který tak chce stavět na své pečlivé přípravě a zkušenostech svého rodinného zázemí.




Úvodní podnik v Dakhle naznačil, že letošní sezóna bude plná napínavých soubojů a taktických změn. Ghio i Spanu se sice ujali vedení, ale konkurence nespí. Další zastávky světového poháru ukážou, zda si udrží svůj náskok, nebo zda se do boje o titul zapojí nové tváře. Česká účast v úvodní fázi sezóny dodává závodům další zajímavý náboj, a my budeme s napětím sledovat, jak se naši reprezentanti poperou s elitní světovou konkurencí.
Sledujte nás