SUP – Stand Up Paddleboarding zábava i sport. Paddeboard s wingem, alias wing-surfing. Co je to víc? Paddleboarding, na kterém se jezdí nebo je to víc o větru, byť to kiting není? Každopádně dle krátkých zkušeností domácích i zahraničních je jedno evidentní. Wing-surfing beze sporu jednodušší než vlastní kiteboarding. Dokud se vám nepodaří rozjet, stále stojíte na prkně a mácháte křídlem kolem sebe. Což je do začátků rozhodně komfortnější než začátky s kitingem, že?
O budoucnosti nejen wing-surfingu jsme se pobavili s Davidem Raabem, prezidentem ČFSUP, (Česká federace stand up paddleboardingu), která navázala s magazínem KiteLife úzkou spolupráci. A proč?
KL: Musím se zeptat. Je vše okolo paddlu aktivita nebo sport?
Stále paddle disciplíny vnímáme jako aktivitu. Vnímáme a podporujeme skupinu systematicky se připravujících sportovců, ale po účastech na lokálních závodech a následně Českých pohárech není pro většinu závodníků, kam moc růst. Můžete se účastnit Světových poháru nebo Mistrovství světa, ale je to aktivita spíše o nákladech než příjmech. Navíc se českým závodníkům v zahraničí jen těžko prosazuje. Přesto se Mistrovství světa 2021 uskuteční na Balatonu a na tento závod si pár Čechů brousí zuby. protože to bude závod na klidné vodě, což nám vnitrozemcům může vyhovovat.
KL: Proč jste vlastně ČFSUP zakládali?
Potřebovali jsme zastřešení pro možnost účasti na závodech Mistrovství světa. Založili jsme svaz, stali se pro Česko partnerem Mezinárodní surfařské asociace, mohli se tak účastnit závodů v zahraničí i organizovat domácí. Před několika lety se stal surfing olympijským sportem a kuriozní náhodou osudu se tak náš sportovní svaz stal vlastně svazem, v němž organizujeme olympijský sport. V ten moment jsme se střetli s realitou českého sportu a zjišťovali, jakým způsobem lze nominovat českého reprezentanta na OH v Paříži. A když to zkrátím, na OH v Tokiu nejede ani jeden český účastník. Nicméně nejdůležitějším úkolem a posláním ČFSUP je rozvoj tohoto sportu u nás, vytváření nekomerční základny pro jeho provozování, díky svazu máme vyšší kredibilitu pro instituce MŠMT počínaje, Plavebními úřady konče.
DAVID RAAB: Pozorně jsem poslouchal tvou předmluvu a mám k tomu jediné. S rostoucí oblibou vodních sportů bez rozdílu druhů a výkonnosti se budeme čím dál více potkávat s aktivitami, které jsou takovými sportovními crossovery mezi stávajícími odvětvími. Wing-surfing byl rozšířen uživateli paddleboardů, aktivita spadá pod ČFSUP a podobně tomu je i v zahraničí. Nicméně my rozlišujeme pouze jedinou kategorii – watermani. Tedy kdokoli, kdo má rád sport na vodě. Mimojiné i díky vzrůstající oblibě wing-surfingu a nejen jeho, jsme navázali spolupráci s KiteLife a to na bázi TV magazínu, sociálních platforem a závodních aktivit v Česku i zahraničí.
KL: Jaké je financování tohoto sportu v Česku?
Veřejné zdroje se podílí přesně 0% na celkovém rozpočtu svazu, tento sport drží nad vodou pouze komerční partneři. Přesto všechno v Česku evidujeme necelých 300 organizovaných sportovců, kteří se pravidelně účastní závodů, pořádáme nebo podporujeme v Česku 20 závodů a mimo jiné spolupořádáme Světový pohár na Vltavě v centru Prahy, závod o 200 top světových účastnících a 12 000 EUR prizemoney.
Takže víš, jaké jsou mezi nimi rozdíly?
No, ty, z nichž šiju já, to jsou ty s duší. Mimochodem ta duše je super pro dno batohu. Je to prakticky nezničitelný a snadno omyvatelný. A pak jsou ty druhý, bez duše.
KL: Co vlastně chcete kiterům ukázat?
Dát jim více času na kitování. Pokud paddlem zaopatříte partnerku a případné závazky, máte vyhráno. Navíc, když nefoukne, je najednou, co dělat. V rámci KiteLife eventů budeme představovat ranní yoga sessions, sranda závody, vybavíme pořadatelský tým a záchranáře a máme připravený absolutně neodolatelný program pro no-wind situace. Mimochodem mimo tyto akce, pokud by to vypadalo na bezvětrný víkend, nabízíme na oplátku plonkovým kiterům možnost účasti na našich paddle závodech, na kterých jim zdarma zapůjčíme vybavení pro účast v závodě.
KL: Do TV magazínu jsme si pro “nafukáře” připravili například i crazy závod mezi kiterem, paddleboardistou, wingboardistou a windsurferem. Nějaký tip?
Jelikož se budu určitě účastnit, podle reálných podmínek si vyberu to, v čem budu mít největší šanci uspět. Jedno vím ale jistě, kitovat nebudu. Takže vyhraje bud paddleboard nebo wing 🙂 Ale musím upřesnit, s rozvojem paddleboardingu, ne vše už je pouze nafukovací prkno. Nejlepší závodní speciály už jsou spíše jakási karbonová dutina. A ta pak letí. Ale tu nám asi k dispozici nedáte co?
Historie:
SUP, Stand Up Paddleboard, je přesná definice toho, co v Českých zemích považujeme za paddleboard. Tím nicméně originálním je prkno, na němž se původně vleže dostávali polynéští rybáři za vlny, aby mohli lovit. Tento způsob dopravy následně využili havajští domorodci, kteří na paddleboardech následně začali sjíždět vlny. A pak již nastala 30. léta 20. století, kdy se John Zapotocky (ano, jsme slavný národ) postaral o rozmach sportu mezi americkými beachboys, nicméně většího rozmachu sport nedosáhnul. Reálného rozmachu SUP dosáhnul poměrně kuriozně, když v roce 2000 natočili David Calama a Laird Hamilton reklamu na Oxbow, přičemž wow efekt reklamy založili na ukázce paddleboardingu. A jak velkého wow efektu dosáhli, vidíme dodnes celosvětově. V roce 2008 US Coast Guard ustanovila SUP oficiálně za plavidlo, toho roku se uskutečnily Pacific Paddle Games, v roce 2012 první Mistrovství světa a proniknutí do Česka už pak bylo otázkou několika jednotek let.
Sledujte nás