30. 9. 2020
3 minut čtení

Surf games na “Nojzíku” & Formula kite na Traunsee

Minulé dva týdny byly ve znamení dvou velkých kitových akcí v blízkosti českých hranic. S ohledem na aktuální situaci okolo Covidu se tak závodůchtivým kiterum nabídly 2 možnosti, jak porovnat své síly s ostatními v optimálních podmínkách.

Formula Kite Traunsee

Na známé rakouské jezero si nakonec našel cestu jediný Čech, Míra Hořejší, který obsadil ve Freestylu obsadil druhé místo a nestačil tak pouze na jediného rakouského ridera z deseti. Hlavní pozornost na Traunsee ale byla upřena na soutěž Formula Kite, což je formát závodu, který uvidíme i na Olympijských hrách. Tohoto závodu se neúčastní žádní Češi, nicméně pokochat se můžeme ve videu. Tento závod se jede ve smíšených dvojicích jako štafeta. Doufejme že i u nás se dočkáme brzo nějaké dvojice, která by nás mohla na těchto závodech potažmo Olympiádě reprezentovat. 

Surf Games Podersdorf

Hned následující víkend se závodní cirkus přesunul na Neusiedler See (“Nojzík”), kde se koná festival vodních sportů, jehož součástí je kitový závod na 4 míle jak na twin-tipu, tak i na foilu. Naneštěstí však konkurence v těchto závodech není veliká a pozornost pořadatele a médiín se tentokrát přesunula spíše na závod ve Freestyle, ale ještě více na windsurfové starty. Na tradiční rakouský kitový spot si našlo tentokrát cestu více Čechů, přičemž hned 2 nich své disciplíny ovládnuli, Vojtěch Koška v závodu na twintipech a Jindra Houštěk ukázal, jak vypadá naděje na foilech. České želízko v ohni jsme měli i mezi ženami, kdy Monika Žizlavská ale startovala ve smíšené kategorii a tudíž obsadila hned druhý flek za vítězným Houšťkem. 

Mimo již zméněné kategorie bylo možné nastoupit taky do závodu na SUP, což byla hlavně nowind discíplína. Nesmíme také zapomenout na novinku na kitové scéně a to jsou wingy. Právě v Podersdorfu bylo možné na těchto křídlech závodit. Dokazuje to, že tento trend budeme pozorovat čím dál častěji a i na dalších závodech lze očekávat zařazení této disciplíny do startovního pole.

“Trochu nemile nás překvapila organizace, kdy do průběhu soutěže zasahoval i zhuštěný nezávodní provoz, ale přisuzujeme to atypické letošní sezóně, jsme nakonec rádi, že jsou vůbec nějaké akce, kdy se sejde akce i vítr,” 

— Monika Žižlavská —

Díky absenci možností zazávodit si v Česku se rozhodl Martin Havlík z Future Kiting podpořit české závodníky a srazit startovné na “českou úroveň” udělením 50% slevy a alespoň symbolicky je přimět k cestě na závody.  Tato ale bude po dohodě s pořadatelem vyplacena zpětně, a to na již tradičním kite pivu na Letné  kde zároveň vyhlásíme Kite Challenge Podersdorf, což je vyhlášený vložená soutěž českých účastníků v rámci Surf Games. 

Na těchto dvou závodech je velice dobře vidět jak se kiting rozděluje na závodní profi sekci což jsou především závody Formula kite  a jim podobné, což je dáno především skutečností, že tato podoba bude na OH. Oproti tomu závody na Podersdorfu ukazují přivětivější přístup pro méně profesionální kitery, kteří se bez obav mohou do závodu přihlásit. Je to dáno pedevším i volbou disciplín jako závod na 4 míle na twintipu, hydrofilu nebo hang time atd.

Jaký bude trend u nás v ČR se můžeme nechat překvapit. Doufáme ale, že to bude cesta přívětivá pro všechny a nestanou se kitové závody jen vítkou pro hrstku kiteru na speciálním vybavení. 

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss