19. 12. 2023
2 minut čtení

Youth World Sailing Championship Mladý pušky na mistráku světa

Mistrovství světa mládeže v jachtingu 2023 v brazilském Buzios bylo nejen svátkem mladých talentů v jachtingu, ale také významnou příležitostí pro české sportovce ve věkových kategoriích do 19 let prokázat své schopnosti na mezinárodní úrovni. Mezi těmito nadějnými sportovci nechyběli ani čeští zástupci v kiteboardingu – Vojta Koška a Domča Braunová.

Česká výprava získala významný úspěch v kategorii iQFoil, kde zlato brala Kristýna Pinosová, která tímto potvrdila svou pozici mezi světovou špičkou v této disciplíně. Nás však více zajímá kategorie kitefoil.

Max Maeder, již etablované jméno ve světě kiteboardingu, zaznamenal další úspěch, když získal zlato ve své kategorii. Jeho dominantní výkon potvrzuje jeho rostoucí reputaci v tomto sportu. Tím spíše, že umí vyhrávat jak v kategorii mladších tak absolutně i se staršími matadory. Mezi ženami se na špičce umístila Derin Atakan, která si odnesla zlatou medaili ve své kategorii.

Kategorie Kiteboarding i zde prokázala že vyžaduje pro svou realizaci poněkud jiné podmínky. Vedoucí české výpravy Štěpán Novotný to zhodnotil takto: “Celkově byl velký problém s organizací na břehu. Na vodě již pak vše probíhalo dle regulí. Hlavním problémem bylo, ze závodníkům pořadatelé měnili místo, odkud chodili na vodu. Bohužel finální místo se pro start kitů vůbec nehodilo, při přílivu bylo velmi úzké a nedalo se na něm pořádně startovat. Proto první den akce kity vůbec nezávodily. Start v další dny byl přesunut na jiné místo. Naneštěstí se to neobešlo bez příslušné psychické zátěže. Rovněž ale i té fyzické, protože kiteři museli na své starty čekat často mnoho hodin ve velkém teple, než na ně přišla řada se závoděním.”

Výprava do Brazílie vyrážela s vidinou pódiového umístění, nicméně Vojtěch Koška se mezi 18ti účastníky umístil na finálním šestém místě poté, co zvítězil již zmíněný Max Maeder. Dominika Braunová brala mezi 10 startujícími účastnicemi sedmé místo. “U Dominiky se očekávalo umístění okolo pátého místa. Bohužel během závodu ji potkaly nepříjemnosti, kdy se ji na vodě zamotal kite a dve rozjížďky díky tomu nemohla absolvovat,” dodává Štěpán Novotný.

Vše se nyní ubírá směrem k LOH v Paříži, v našem případě v Marseilles. Vojta Koška se má na závodě v Heyres stále šanci poprat o posledních pět nominačních míst. “Věřím, že mu tento event vyjde Vojtovi na 100% a podaří se tak českému kiterovi nominovat se na první start kiteboardera na OH,” dodává Štěpán Novotný.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss