26. 11. 2019
6 minut čtení

Závěrečný závod světového poháru GKA freeestyle v sezóně

Poslední závody série Světového poháru mohly pořád hodně promluvit do celkového pořadí a mezi muži nebylo do poslední chvíle jasné, kdo bude šampionem letošní sezóny. Mezi ženami byla situace trochu jiná. Mikaili měla prvenství jasné, ať se děje co se děje. Bodový náskok teprve 14ti leté Brazilky je neuvěřitelný. Nicméně na dalších příčkách bylo pořadí stále otevřené, a to i pro českou reprezentantku Paulu Novotnou, která měla šanci na 2-5 umístění v celkovém pořadí.

Freestyle muži

Na závody bylo registrováno celkem 32 mužů. Mezi muži se souboj o celkové první místo zúžil pouze na duel mezi loňským vítězem Adeuri Corniel z Dominikánské republiky a teprve 17 letým Valentin Rodriguez z Columbie, který měl v letošní sezóně zatím jen jedno vítězství, a to konkrétně v Dakhle. U tohoto mladíka však můžeme pozorovat neuvěřitelné zlepšování od závodu k závodu. I přes tento boj o přední příčky v celkovém pořadí, bylo zde stále spousty závodníků, kteří chtěli na tomto závodu v Brazílii zazářit.

Pitot, Chabloz, Moares, Rodriguez, Coccoluto, Dorotini, Corniel and Whaley, postoupili přímo do třetího kola, zatímco ostatní z druhého a třetího místa měli víc práce a museli se probojovat přes druhé kolo.

Vzhledem k velké účasti Brazliských riderů na tomto eventu, bylo překvapení, že se žádný z nich nedostal do finále. Zároveň druhé kolo bylo i kolem konečným pro teprve 11 letého Davi Ribeiro, ačkoliv ustál všechny svoje triky, včetně heart attack frontside 5 a slim 5. Tohle jméno si rozhodně pamatujte, určitě o něm ještě uslyšíme!

Čtvrtfinále a semifinále

Adeuri Corniel měl před začátkem tohoto eventu menší náskok, věděl ale, že to bude boj právě mezi ním a Valentinem. Situace byla taková, že pokud oba dosáhnou finále, bude záležet jen na tom, kdo z nich skončí na vyšší pozici. Ten pak bude i celkovým vítězem celé tour.

Oba dva na cestě do finále dominovali, ale až tak jednoznačné to nebylo. Byli zde i jiní rideři, třeba Liam Whaley, který v semifinále skončil jen 0,5 bodu za Adeuri Corniel a o tomto pořadí rozhodl však až poslední trik. Podobně na tom byl i Valentin, který postupoval do finále až z druhé příčky a od třetího (nepostupového) místa ho dělil necelý bod.

Liam Whaley ale na této cestě předvedl nejlepší heat, který jsme kdy mohli ve čtvrtfinále vidět. Byly to jízda, kdy vše vypadalo jak naprogramované a nenucené. Za své triky dostal dvakrát 10 bodů. První za heart attack 7 a pak své fanoušky poslal do deliria svým ohromujícím back mobe 7. Bezvadný odraz, kontrola ve vzduchu a hladké přistání. Měl nejvyšší skóre dne (i co je pamatováno) 37,53!

Luis Alberto Cruz z Dominikánské republiky ale dosáhl na finále poté, co předvedl neuvěřitelnou sílu při jeho odrazech a nechal proudit svoji hybnost tělem. Komentátorům opravdu spadla čelist, když viděli jeho desetibodový frontside 9. Předvedl opravdu strmý odraz s drakem tak nízko, jako jsme doposud neviděli. Bylo to jako snowboardista na rampě, vyskočil vysoko nad jeho lajny a celý jeho úpěch byl závislý pouze na pohybu jeho těla.

Finále

Do samotného finále tedy postoupili tedy dva největší „rivalové“, doplnění dvěma nejvíce stylovými jezdci, které jsme si mohli přát. Celé finále bylo o neuvěřitelných skocích. Valentin byl nedočkavý a svoje triky odjížděl v prvních 20s své minuty pro odjetí triku. Dostal se do  náskoku více jak deseti bodů před Adeuri. Ten byl však dva skoky pozadu. Bylo tak technicky stále možné, aby ho předstihl. Adeuri sice odjel slim 9 za 9,4 bodu a přiblížil se tak zpět k Valentinovi, ten ale nezaváhal a odjel také další dva triky s hodnocením přes 9 bodů. Valentin zakončil svou jizdu heart attackem, kde dostal 9,63 bodů a byl tak jasný vítězem!

Valentin dokázal neuvěřitelné, jako neznámý teenager rider se postaral o pozdvižení kdy při jeho první sezoně na GKA světovém poháru dokázal vyhrát a to teprve v 17 letech.

Kloubou dolů také před Adeuri Corniel , který skončil na druhém místě již druhou sezonu za sebou a ukázal neuvěřitelnou sílu při odjetí jeho težkých dopadů a nespornou vášeň pro freestyle. Přestože řekl, že je na závodech jen kvůli prvenství, bylo zřejmé, jak pokorně přijímá výhru Valentina a uznává výbornou jízdu Kolumbijce!

SUPERKITE BRAZIL VÝSLEDKY

1 Valentin Rodriguez (COL) 37.3 BODŮ
2 Adeuri Corniel (DR) 35
3 Liam Whaley (ESP) 32.7
4 Luis Alberto Cruz (DR) 31.06

VALENTININOVI VÝHERNÍ TRIKY

319 scoring: 8.97
Slim 9 scoring: 9.27
KGB7 scoring: 9.43
Heart attack 7 scoring: 9.63

FREESTYLE Ženy

V této kategorie je jasnou vítězkou celé tour Mikaili Sol, která již vyhrála tři závody a celkově má bodový náskok, který již žádná ze soupeřek nemohla ohrozit. Přesto bude chtít vyhrát, protože se závody konají na domácí půdě a navíc o týden dřív vyhrála rovněž titul strapless freestyle GKA kite-surf.

Během druhého dne kdy se jela i základní skupina žen, ukázala Bruna Kajiya, proč byla nejvlivnější ženská freestyle  závodnice za poslední dekádu s velmi dobře provedenými triky plné síly. 

Semifinále

Semifinále žen doprovázel slabý vítr, což se podepsalo na výsledku naší reprezentantky Pauly Novotné, kdy neměla dostatek větru na odjetí svých triků. Proto bohužel ze semifinále nepostoupila. Druhý heat se nakonec pro nedostatek větru vůbec  nejel, a i další den byl několikrát odložen pro nedostatek větru. Do finálové čtveřice tedy postoupila P. VAN IERSEL (NLD), B. KAJIYA (BRA,) R. ARNAUS (ESP) M. SOL (BRA).

Finále

Finále bylo rozděleno na dvě poloviny hned od začátku. Brazilky Mikaili a Bruna vytvořily odstup mezi sebou a zbylými dvěma závodnicemi. Obě dvě předvedly hned od začátku styl a velkou kontrolu nad svými triky. Bez ohledu na vaše kite preference, nelze popřít, že tyto dvě odjíždějí svoje triky tak čistě a noblesně. Vizuálně jsou plynulé a přesné. Mikaili zaútočila hned od začátku, a když ji scházely ještě dva triky do odjetí, měla už na svém kontě těžko překonatelných 34,2 bodů.

Souboj o třetí místo mezi Pipou a Ritou byl také velice těsný. Rita Arnaus nakoce nic neriskovala a tak odjedla jako poslední trik S-band za 1,5 bodu a dosáhla na 3 místo. Tím si také zajistila celkové čtvrté místo a posunula tak P. Novotnou na celkové páté místo.

SUPERKITE BRAZIL VÝSLEDKY:

1. Mikaili Sol (BRA) (Duotone, ION) 34.2
2. Bruna Kajiya (BRA) (North Kiteboarding) 31.33
3. Rita Arnaus (ESP) (Slingshot) 20.6
4. Pippa van Iersel (NED) (Duotone, ION) 19.24

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss