10. 12. 2023
2 minut čtení

WingFoil RacingWorld Cup – po loňském vítězství Paula Novotná sedmá

LJericoacoara, Brazílie – Čtyři dny napínavých závodů ve wingfoil racingu, které se konaly v neuvěřitelně větrném prostředí v Jericoacoaře, na severu Brazílie, přinesly divákům a účastníkům naprostou smršť vzrušení. Otevřená soutěž s mnoha výzvami představila pestrou škálu různých křídel a vybavení, přičemž obhájci mistrovských titulů Mathis Ghio a Paula Novotná nebyli o nic méně než fenomenální.

Před závodem

Pro jednoho z lídrů soutěže Ernesta de Amiciise to nebyl začátek ideálního závodu, když mu spadl dron z oblohy přímo do jeho wingu a poškodil ho. I přes tuto nepříjemnost však de Amiciis věřil, že tímto si vybral veškerou smůlu a podaří se mu následující den získat další vítězství. Podobně se i italský závodník Luca Franchi potýkal s problémy, když jeho závodní prkno z uhlíkových vláken nedorazilo přes Atlantik. Naštěstí si vypomohl od místních přátel a doufal, že ze ze smůly před závodem vyspí..

Rivalita a změny ve vedení

Ve světě mužů se stal závod dramatickým soubojem mezi Mathisem Ghiem a Francescem Cappuzzem. Ghio, obhájce mistrovského titulu, se potýkal s technickými problémy ve větru přes 30 uzlů, což vytvořilo ideální podmínky pro Cappuzza. Naopak v závodě žen suverénně dominovala Nia Suardiaz, vyhrávající 16 z 18 závodů, zatímco Paula Novotná si držela stabilní druhé místo.

Dramatický poslední den Golden Ticket

Poslední den přinesl extrémní vítr, nárazovitě přes 30 uzlů, což představovalo výzvu pro všechny jezdce. Cappuzzo měl šanci převzít vedení, ale v kritickém okamžiku spadl, což udrželo Ghiovo vedení. Nový formát zlatého tiketu na poslední den umožnil všem jezdcům stále bojovat o vítězství v šampionátu. Každý závodník, který se umístil mimo první devítku, měl šanci vyhrát zlatý tiket na dlouhé trati, což by mu zajistilo postup do medailové série.

Finálové výsledky a očekávání na příští sezónu

Ve finále nakonec zvítězil Mathis Ghio, potvrzujíc svou dominanci. Nia Suardiaz si udržela své mistrovství v závodě žen. Změny ve formátu a neustále rostoucí technická výkonnost ukazují, že wingfoil racing je odvětvím, kterému se musíme s rostoucí konkurencí věnovat čím dál větší pozornost.

V celkovém pořadí WingFoil World Series v kategorii žen umístila na sedmém místě loňská vítězka Paula Novotná, která brala body ve čtyřech z devíti možných startů celé série. Pravdou je, že vloni brala body po obou vítězných závodech – ze dvou a v konkurenci 16ti závodnic. Letos se jich série účastnilo 52

Jediným účastníkem série v kategorii mužů byl Štěpán Beneš, který startoval v jediném z deseti možných startů. I tak se v konkurenci 178 mužů umístil na solidním 51. místě, když za sebou nechal hvězdného kitera Floriana Grubera na 52. pozici. Pikantní na celé situaci je, že Štěpán je věkem stále ještě junior, letos vyhrál nultý ročník Českého poháru Wingfoilingu, přičemž se umístil třetí i v absolutním pořadí.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss