O předminulém víkendu se uskutečnil první závod neoficiálního Českého poháru ve Wingfoilingu. Proč neoficiálního, to si ještě povíme níže. Nicméně díky rozhovoru s Patrikem Hrdinou, pod jehož taktovkou se závod odehrál, jsme zjistili, že tento článek by mohl zajímat kromě fanoušků wingu i kitery. Možná, je i o něco více.
I když historie Wingu sahá mnohem hlouběji, až 2022 bude budeme jednou považovat za rok, kdy koníček dospěl ve sport. Tedy pakliže za vstupenku považujeme fakt, že se aktivita stane soutěžní. Do roku 2023 již vstupuje Wingfoiling jako plnohodnotná sportovní disciplína se svou závodní sérií i Mistrovstvím republiky pod záštitou Českého svazu jachtingu. “Když jsem viděl, jaký má tento sport potenciál i jaký růst lze vidět v zahraničí, rozhodli jsme se tomu dát nějaký organizační rámec. V rámci ČSJ jsme ustanovili Wingfoil jako lodní třídu. Oficiálně uznaného Českého poháru a Mistrovstvím republiky ale nelze dosáhnout hned první rok působení. Věříme, že svou náležitost mezi ostatní disciplíny obhájíme a příští rok už můžeme jet naostro,” říká Patrik Hrdina, dvojnásobný olympionik na Windsurfu.
Výhodou uznání Wingu mezi lodní disciplíny současně znamená i fakt, že se ČSJ podílí na financování Českého poháru i mistrovského závodu. Letos a zřejmě i několik dalších sezón se termíny a místa Wing závodů budou překrývat se závody Windsurfu. Výhodou je to zejména z důvodu shodných tratí, společného zázemí, organizace, zajištění bezpečnosti a jednotných rozhodčích, díky čemuž lze dosáhnout minimalizace nákladů na jejich uspořádání. Na první ročník jde při počtu 5 termínů a mistrovského závodu o pořádnou porci. Nicméně právě vyšší počet termínu má garantovat větší šanci závody odjíždět. Nakonec i volba lokace MČR padla na Chorvatský Viganj právě z důvodu garance odjetelnosti závodu.
Budoucnost Wing závodů v ČR
Odhady budoucího vývoje i jen na rok až dva jsou velmi ošemetné. Nicméně charakter Wingu je v tuto chvíli definován jako rychlostní sport i freestyle bez ohledu vybavení jak co do materiálu, velikosti prken a křídla. “Jedinou kategorizaci uvažujeme dle věku, případně pohlaví. Zatím nezvažujeme nic nad rámec race formátu,” dodává Patrik Hrdina. Na freestyle si tedy zatím musíme nechat zajít chuť. Jednak s ohledem na náročnost této disciplíny, ale i s ohledem na neexistenci rozhodčích, kteří by ji aktuálně dokázali hodnotit.
Přestože popularita Wingu je neoddiskutovatelná i na sněhu, v plánu je zatím jeden závod spíše v režimu srandarace. Přestože požadavkem na účast na závodech je držení licence ČSJ (a to jak dlouhodobé, tak jednorázové), obecně nepanuje obava, že by tato podmínka významněji ovlivnila účast na závodech. Podle slov zástupců ČSJ se jedná jednak o otázku zajištění bezpečnosti a pojištění na závodech, a druhak díky rozšiřování počtu licencí, roste základna pod křídly ČSJ, čímž se do svazem zastřešovaných sportů dostává více prostředků z veřejných zdrojů.
Významným prvkem, který podporuje růst Wing komunity i účast na závodech je relativní jednoduchost ježdění, příznivější podmínky i dostupnost vybavení. “Očekáváme, že třetina nových sportovců se bude rektutovat z řad windsurferů, třetina z řad kiterů a třetina, jak se říká, z ulice. Dalším motivátorem může být zvažované zařazení Wingfoilu do programu Letních olympijských her v roce 2032. Jedním z důvodů pro vedení této diskuse dochází zejména na základě tempa růstu počtu sportovců provozujících,” dodává Patrik Hrdina.
Vztah Wing trendu k Kitingu
K poslední větě předchozího odstavce se ale musíme ještě vrátit. Asi se nenajde nikdo, kdo by neviděl Wingfoil rád na LOH, pravdou ale je, že s ohledem na limity takto exponovaného eventu lze sporty na letní olympiádu zařazovat jen náhradou za jiné v rámci stávajících organizací. Ruku na kartě s černým Petrem má momentálně Kitesurfing a vyjmenovává důvody Patrik Hrdina: “Pravděpodobně již v přístím roce Wingfoilisti kitery-foilisty přečíslí, navíc problém je i v charakteru samotného sportu. Kombinace foil a komorový drak je jednoznačně vrcholem kitové evoluce na vodě, nicméně závod je i v běžných podmínkách velice křehký. Stačí, aby vítr zesílil nebo naopak vypnul a závodní pole se promění v pavučinu lidí, prken, plovoucích draků a kilometrů šňůr. A to se ještě nedošlo k nějakému pádu nebo zranění a potřebě záchrany. Reálně se totiž už hovoří o tom, že záchranáři nechtějí kvůli zvýšené možnosti problémů tyto závody pokrývat.” Může se tedy s jistou mírou pravděpodobnosti stát, že nás čekají pouze 2 Olympiády s Kitesurfingem na programu. Od tohoto si lze odvodit, jakou vůli asi budou mít svazy na podporu sportu s takto nejistou budoucností.
1. závod budoucího ČP na Nových Mlýnech
I přes nejistou předpověď se odjelo 7 rozjížděk, v nichž poměřilo síly solidních 12 jezdců. Zajímavé je věkové rozpětí závodníků. Za nejmladšícho byl neprávem označen teprve 14ti letý Štěpán Beneš, nicméně pravda nakonec vyšla najevo a nejmladší jezdec byl nakonec ještě mladší Viktor Václavek. Štěpánovi to však na lesku neubírá, i tak bral po sedmi rozjížďkách bronz. Pravda při rovnosti bodů s Romanem Urbánkem, ale mládí vpřed! Druhou příčku bral Lukáš Kasík a vítězem ze stejné stáje se stal Marek Potštýnský. Další možnosti porovnat své síly v programu ČP Wingfoil jsou 2., 9. a 16. června. Mistrovství republiky se koná 20. července v Chorvatském Viganj.
Sledujte nás