14. 1. 2020
3 minut čtení

Kiteboarding na Borneu? Jo!

Na světě je hodně větrných míst, kde máte jistotu, že si zajezdíte. Stačí to místo zadat do googlu. Vyjede vám 20 kitových škol a recenzí na spot. Jezdíte v přeplněné zátoce a máte pocit, že nic lepšího neexistuje. Mýlíte se. Vystoupit z komfortní zóny a najít kitovej spot na třetím největším ostrově světa je víc. Jezdíte tam sám. Oslňujete místní obyvatele. Jste první kiteři, kteří tam kdy byli.

Inspirovala nás naše první cesta za kiteboardingem na Filipíny. Asie nás uchvátila natolik, že při výběru další lokality jsme se jí nechtěli vzdát. V Asii a to zejména v Indonésii a Malajsii funguje spíše letní monzun od června do října. Filipínský Monzun Amihan, který fouká od prosince do března, by mohl podle našich výpočtů zasahovat i do části Malajsie. Borneo je tomu nejblíže. A tak jsme koupili letenky.

Vyrazili jsme rovnou do nejsevernější části Bornea. Do malé vesničky s názvem Tip of Borneo. Podle mapy se to jevilo jako největrnější místo. Radar byl ve vzdáleném městě asi 40 km. Testovaly jsme tedy všechny možné předpovědi. Byly jsme na úplně neznámém místě, kde místní lidé nevnímají vítr, respektive jej nevnímají tak jako my.

Tip of Borneo je malý poloostrov, který přejdete pěšky z jedné strany na druhou za 5 minut. Z jedné strany je rybářská zátoka obehnaná korálovým útesem. Je velmi fotogenická. Chatky z bambusu se tyčí po celé malé zátoce. Můžete jezdit kolem nich na dokonalém a nekonečném flatu. Jen malou hrozbou pro váš kite mohou být trčící kůly od rybářských sítí. Příliv a odliv není tak znatelný, a tak můžete jezdit celý den ve stabilním větru. Druhá strana nabízí surfový spot. Při změně směru větru se dá na tomto spotu jezdit na vlnách. Na severním Borneu v oblasti Sabah je spotů určitě více. Aby nám neunikl byť jen jediný spot, rozhodly jsme se objet poloostrov na kayaku.

Jak se do této oblasti dostanete. Ideální je letět do Singapore nebo Kuala Lumpur. Z této destinace lítá nízkonákladovka Air Asia. Zavazadla ani boardbagy neřeší, musíte mít však do 20 Kg. Přiletíte do Kota Kinabalu, zde si můžete půjčit auto a na spot dojet. Pokud budete chtít i cestovat, vyplatí se to. Autobusy zde nejezdí a taxi nejsou úplně nejlevnější. Pokud ale chcete jen dojet na spot a z místa se nehnete, berte taxi. Ubytování seženete přímo ve vesničce Tip of Borneo. Nejbližší místo na spot je Tomy`s place.

Na Borneu jsme strávili přesně 20 dní. 12 dní jsme kitovali a zbytek cestovali. Za těch 8 dní jsme najeli něco přes 1000 km. Je důležité poznat místní kulturu a přírodu. Viděly jsme opice všech druhů. Zažili jsme džungli. Pravý deštný prales včetně pijavic. Plavili jsme se po řece plné krokodýlů. Rybičky nám okusovali nohy. Oslavili jsme příchod čínského roku. Spali jsme v muslimské rodině. Jedli rukama. Zpívali s lokálama v reggae baru. Plavaly s karetou obrovskou a rybičkami všech možných druhů. Zažili jsme nejlepší vítr snad na nejkrásnějším spotu na světě. Tolik zážitků a nejvíc nás bavil ten klid. Cestovat do míst, kam jezdí málokdo je dar. Jsou to místa nezkažená, upřímná a přátelská. Daleko od civilizace a bez wifi připojení. Takhle čistou hlavu jsme dlouho neměli.

Někdy je fajn sejít z cesty a vyšlapat si tu svou novou cestičku za poznáním. Nikdo Vám nezaručí, že tam bude foukat, ale můžete mít štěstí. Kiteboarding je víc než sport.  Pro nás je to o posouvání vlastních limitů, o objevování nových míst.  O sbližování se s místní komunitou, o naslouchání přírody. O trpělivosti, o samostatnosti a odvaze jít vlastní cestou. Rozhodně se s kitem cestovat dá. Občas sice nenatrénujete nové triky, ale stanete se samostatnou jednotkou. Nastartujete a přistanete si sami kite a máte z toho takovou radost, že se nemůžete přestat smát. Je to dobrodružství, svoboda a my našli novou závislost.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss