6. 1. 2020
3 minut čtení

Orava Snowkite Challenge 2020

Během prvního ročníku se na poli na Oravě sešlo 10 riderů. “V podstate prvý ročník ani neboli pretěky ako také, priniesli sme na spot 1 agregát na výrobu elektriny, ktorý nám samozajme pri -17°C ani nenaštartoval. Uvarili sme zopár klobás a rozdali to cca 10 kiterom, ktorí prišli a uzavreli sme ročník”.

Na otázku, zda bylo těžké vybrat tuto závodní lokalitu, která je blízká hned třem státům, odpovídá pořadatel David Romaňák vcelku rozumně: “ále nie, tuna bývam…” O co blíže to měli na závody například i zástupci ostravské enklávy, o to dále štáb slovenské RSTV, přesto jej na místo dostal, což rozhodně vypovídá o ambicích pořadatelského týmu do budoucna. Už rok 2021 by totiž mohl být tím, kdy se oravský spot stane dějištěm světového poháru. Jo a přítí rok už bude čipová časomíra.

” Je super, když se na víkend sejde všechno – lidi, vítr, sníh tudíž to nešlo nepodpořit ” dodává Lenka Žůrková, která je jen dokladem funkční mezinárodní spolupráce. A taky se stala hvězdou slovenského veřejnoprávního vysílání. Tak i Slovensko dobrý, ne? 🙂 Mimochodem slovenská kitová scéna se potýká s podobnou situací financování jako ta česká. Neexistuje zde nic jako kitový svaz ani stávající struktury se na rozvoji kitingu příliš nepodílí. Vyjma několika partnerů na ceny, se tedy organizace závodu spoléhá už jen na podporu obce Sihelné a místního CHKO za umožnění uspořádání závodu (a dodatečně posílá bozk na tvár paní Kertysové).

Vlastní závod se roztáhnul na celý víkend, přičemž zejména neděle byla pro zlý vichr z hor pro mnohé výzvou. V, řekněme, kombinovaných podmínkách se odjel race a hang time, který se podle pořadatelů na rozdíl od freestyle lépe hodnotí 🙂

Notnou dávku zkušenosti předvedl nějlepší z Čechů Martin Lafek, který při rovnosti bodů mazácky odsunul na třetí místo Poláka Piotreka Dameckiho. Tedy to je jeho verze, pohledem do výsledkovky vidíme shodná druhá místa ????. Což je ovšem super výsledek, vzhledem k tomu, že vycházející hvězda českého kitingu Petr Rychnovský bral i přes své nové vybavení 10. místo.

Na nedostatek žen ve startovním poli doplatila Monča Žižlavská, které bohužel neotevřeli kategorii, tak si užila dohromady s pány: „na začátku jsme tam byly holky dvě, já snowboard a ta další holčina lyže, ale ta holčina to po první sérii rozjížděk asi vzdala, pak už jsem ji tam neviděla jezdit. Nicméně závod super, bum bác vitr, měnil jak sílu tak směr , mlha, sníh, slunce … všechno bylo.“

Určitě nesmíme zapomenout ani na juniory, kteří se nebojácně rozhodli soupeřit se všemi bez speiálních juniorských kategorií a hlavně! Vůbec nedopadli špatně a Všichni si zaslouží velký potlesk a podporu do dalších závodů! 

Jeremy Burlando však možná o ostřílené kitery překvapil když obsadil v kategorii snowboard první místo!

Kompletní výsledky Race

Zajímavé statistiky k závodu:

  • 1 spot
  • 2 na střídačku průjezdné příjezdové komunikace
  • 4 desítky riderů
  • ze 6 zemí
  • 9 rozjížděk
  • 12 snowboardů. 22 lyží
  • 118x výskyt DNF/DSQ ve výsledovce, což je úctyhodné číslo, které si vysvětlujeme asi jen množstvím rozjíždět a slovenským „příznivým“ povětrnostním podmínkám (pravdou ale je, že kdyby se u nás odjížděly takovéhle mistráky u nás, budeme šťastní)

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss