11. 12. 2020
4 minut čtení

Podzimní “lockdown” v Egyptě

Destinací kam vyrazit teď moc není a tak Monika s Lukášem vyrazili do Egypta. O tom jaké tam jsou aktuální opatření a jak si tam ten “týden” užili chekuj v článku.

Podzimní plán byl pro nás jasný : nějak vydržet září a říjen, pomalu se vracet do reality všedních dní (rozuměj práce) a strašně se těšit na podzimní prázdniny v Egyptě. Dva týdny před plánovanými prázdninami přišla první krásná zpráva – letošní podzimní prázdniny nebudou 5dní, ale 7 … jupííí.  Záhy  následovala další dobrá zpráva: smartwings obnovily lety Praha-Hurgada, lítat budou snad i 5x týdně. Neuvěřitelné. Pár dní před plánovaným odletem začaly trošku nervy : smartwings postupně ruší plánované listopadové lety, a taky jak nám dopadne COVID test před odletem.

No tak nic, Egypt volá, jedeeem.

— Monika Žižlavská —

 Dvacetčtyři hodin před odletem už víme, že naše testy na COVID jsou negativní, rychle zamlouváme ubytování v hotelu, balíme kitebagy (už se ve dvou nevlezeme do jednoho, race hydrofoil komplikuje život ????) a zjišťujeme, že náš let tam je OK, ale let zpět nám zrušili a nabídli nám možnost návratu o den dříve (teda pokud se vlezem do letadla). No tak nic, Egypt volá, jedeeem. Let probíhal standartně (krom nadstandartní vody a tatranky k snídani). Přílet do Hurgady taky standart – prosíme pasažéry aby zůstali sedět na svých sedadlech : no co myslíte, první týpci stojí v uličce ještě dříve než letadlo zastaví, další „půlka“ letadla se nahrne do uličky ihned po zhasnutí obrázku „připoutejte se, prosím“.  Asi jazyková bariéra v českém letadle, či co.  Po opakovaném hlášení letušek, že nejdříve si vystoupí ti pasažéři, kteří mají z ČR negativní COVID test, to i skoro všichni ti uličkáři  pochopili, sedli si a nechali vystoupit nás negativní.  Na liduprázdném letišti vcelku beze změny, jen tentokrát člověk ušetří za visum. A dovolená začíná. V hotelu ( AMC Royal ) nezvykle klidno, ubytováno pár desítek hostů, většinou kiteři. Personál se usmívá, sem tam Vám na ruce šplíchnou desinfekci, prostě vše tak, jak jsme v Egyptu zvyklí. Moře čistější, slunce svítí, vítr stabilní, fouká každý den alespoň 3hodiny, no co víc si přát. 

A pak to přišlo – čtvrtek. Nikomu se nechce domů, nikdo nechce plánovat páteční oplachování kitů a balení, nikdo nechce zase nasadit roušku, sklapnout paty a vrátit se domů. A tak začíná maraton telefonátů, kdo jen trochu může a má pochopení od svých šéfů, přebookovává letenky, shání ubytování a zůstává v naší kite4fun oáze klidu. A pak už je to zase ten stereotyp : jíst, spát, kitovat. Až do dalšího čtvrtka, a dalšího a dalšího a dalšího. A tak se stalo, že jsme s dovolenkovou výbavou na týden zůstali týdnů pět. Trochu lepší pohádka než Robinson Crusoe. Z tohoto „ostrova“ zábavy a pohody prostě nešlo odjet. Jen si to představte : volnost pohybu, dovolené přiblížení, otevřené obchody, masáže, kadeřníci, restaurace a k tomu všemu před barákem ten velký teplý slaný bazén v tisíci odstínech modré. Jezdit se dá každý den, a to i díky kite4fun půjčovně (hydrofoil, velká prkna a megadraci do low-windu a stejně tak pidi nafukovajdy, když jednou za čas přijde bušáček). Tedy suma sumárum, letos listopad v Egyptu větrně vyšel skvěle, nic významného se tu nemění, kite školy jedou bez nároku na volno, Egypťani jsou stále happy a friendly, a návrat do pošmourné ČR je  šokující. Nezbývá, než se těšit na sníh a Vánoční prázdniny.

Monika Žižlavská


INFO:

  • COVID test po návratu lze absolvovat na letišti (u východu) – bez objednání, cena standartní (1750kč), fronta běží rychle, výsledek jsme měli do osmi hodin od odběru
  •  K návratu do ČR je nutno mít vyplněný on-line návratový formulář, najdete jej na stránkách ministerstva zahraničí, po vyplnění obdržíte QR kod – ten (resp. jen jeho fotku) kontroluje celník při vstupu do ČR.  
  • Pokud se necháte testovat po příletu v Egyptě, měli by jste do výsledku nosit stále roušku a prakticky se zdržovat jen na hotelovém pokoji nebo apartmánu (na hotelu by jste měli už na recepci nahlásit, že čekáte na výsledek a do té doby by Vám měl hotel umožnit dodržovat karanténu – tedy jídlo a pití na pokoj). Pokud Vám vyjde test pozitivní, bude Vás telefonicky a pak i osobně kontaktovat pověřený lékař, a provedou Vám kontrolní test. Nebojte, najdou si Vás ať už jste na hotelu a nebo apartmánu, a pokud zjistí, že jste do výsledku nedodržovali základní pravidla, nebudou na Vás dvakrát příjemní.

Sledujte nás

Partner webu

KITElife video

Jdi naTop

Don't Miss