Pro některé z nás už sezóna dávno skončila, pro některé právě teď, pár šťastlivců se pouze překlopí do další sezóny 2021. Nicméně, zamysleli jste se někdy nad tím, jak správně uskladnit draka po letní sezóně? Vydali jsme se opět po čase za člověkem nejpovolanějším, nejem proto, že o dracích ví všechno, za Petrem Šlapalem. A taky proto, že je posléze častým řešitelem problémů našich draků způsobených nevhodným zacházením a ošetřením. Přinášíme toto doporučení z toho důvodu, že si nejsme jisti, že jsme si všichni nastudovali “příbalový leták” k vybavení. Nezapoměňte, že v mnoha případech ukládáte své vybavení i třeba na půlrok.
Mimochodem víte, které barvy draka jsou UV záření nejodolnější? Odpověď najdete dole pod článkem.
přístroj na měření propustnosti materiálu. Jednak jsme schopni zjistit, jaké vlastnosti má materiál nového draka nebo jak opotřebovaný je daný drak.
- odsolit – předpokládejme, že nejezdíte kitovat na Mlýny nebo na Rozkoš. Pak se logicky potýkáte se solí. Na materiálu (nesprávně nazývaném skytex, protože to je jen jeden z používaných druhů), na švech, spojích, vývazu a tažných lajnách. Není třeba zbavovat vybavení soli každý den po kitování během jednoho výjezdu k moři, nicméně důkladnému omytí sladkou vodou je třeba se pověnovat. A ideální samozřejmě vymáchat v rybníce než pouhé osprchování, které nemusí být tak důkladné
- zatímco první bod byl takový trochu povinný a dělá ho většina kiterů, víte, co ale taky stejná většina kiterů udělá následně? Strčí odsoleného draka do kitebagu, v/na němž za dobu užívání ulpěla hromada soli, písku a jiných nečistot. Takže tak problém s možným opotřebením draka vrací zpátky do hry
- dalším častým prohřeškem, který možná zaměstná draka více než sůl, je vystavení slunečnímu záření. UV záření, které sluneční svin obsahuje, nejvíce decimuje materiál, ze kterého je drak vyroben. Vlastnost draka nejvíce ovlivňuje tzv. zátěr, což je způsob zhutnění materiálu, který má zásadní vliv na letuschopnost draka. Jakmile se zátěru zbavíte, máte jednak jen látku s určitou mírou prodyšnosti a druhak je drak náchylný k poškození zejména u odtokových hran. Petr dodává, “kombinace flitrování zasolených odtokovek na větru s vystavením slunci je pro draka smrtelná kombinace. Stav odtokové hrany vidím jako jednoduchý indikátor opotřebení draka např. v případě koupě draka z druhé ruky.” Přesto často vidíme na plážích z pohodlnosti odložené draky každodenně po dobu mnoha hodin, Mimochodem víte, které barvy draka jsou UV záření nejodolnější? Odpověď najdete dole pod článkem.
- větším problémem než sůl je písek. Podívejte se na draka a zamyslete se, kam všude by se mohl písek dostat. Jsme přesvědčeni, že kdybychom právě teď rozbalili náhodně vybraným kiterům nafukovačky, vysypeme nejen hromadu písku, ale i větvičky, řasy nebo hmyz. “Setkal jsem se s případem, kdy si kiter po landkitingu do draka bohužel přibalil i kobylky, které ve snaze uniknout ze zajetí prokousaly desítky drobných otvorů v drakovi a fakticky jej tak znehodnotily” dodává Petr Šlapal
- Nezapomeňte, že v soli bylo nejen samotné křídlo. Vhodné je oprat i vývaz nebo tažné šňůry. Mimochodem vlastní užívání a vnější vlivy jsou schopny tažné šnůry prodloužit až o 10 cm, což pak má vliv na chování draka. Doporučuje se odsolit ale i trapéz nebo prkno. Ultimátním způsobem se ovšem ke svému vybavení chová jeden slovenský kiter: “vybavenie zámerne nechávam zasolené, aspoň sa tak vyhnem plesni, ktorá tak draka nenapadne”
- je třeba draka vyvěsit? Ne, stačí jej nikterak nestlačovat, prostě jen sbalit a klidně uložit do kitebagu. Do suchého prostředí, teplota nehraje roli.
- je vhodné používat nějakou impregnaci? Drak obecně je odolná celkem věc. “Jakémukoli ošetření bych se raději z opatrnosti vyhnul, mohlo by dojít k spíše k poškození vybavení”, dodává Petr Šlapal.
“skytex”, materiál, z něhož se staví draci. Finální vlastnosti draka ale udává jeho úprava, tzv. zátěr. Vrstva, o kterou by drak v žádném případě neměl přijít.
odpověď – nejodolnější je černá a modrá
Sledujte nás